آخرین اخبار

» کشاورزی و طبیعت » گیاهان حرف می زنند…

تاریخ انتشار : 2016/09/18 - 13:58

 کد خبر: 23
 424 بازدید

گیاهان حرف می زنند…

گیاهان حرف می زنند…

پژوهشگران ایتالیایی دریافتند که گیاهان برای رشد و نمو اندام ها، دوری جستن از انگل ها و حشرات دشمن و حشرات دوست با خود حرف می زنند.

محققان موفق شدند رشد یک گیاه را طوری کنترل کنند که ریشه های عمیق و برگهای بزرگتر داشته باشند.

آنها برای انجام این کار ،پیش تر از هر چیز کشف کردند که رشد گیاهان از طریق دو هورمون به نام های (اکسین ) و (سیتوکین) تنظیم می شود. اکسین تقسیم سلولی را فعال می کند و سیتو کین این تقسیم را متوقف می کند.

این پزوهشگران در این خصوص توضیح می دهند :

با کمک این هورمون ها می توان توسعه سلول های بنیادی را که در گیاهان به طور مداوم احیا می شوند به سوی رشد برگ ها و ساقه ها هدایت کرد.

این دانشمندان همچنین توانستند ژن هایی را که این هورمون ها را بیان می کنند کشف کنند و نشان دهند که علاوه بر این ژن ها که رشد سلول ها را کنترل می کنند عوامل دیگری بخصوص در برقراری ارتباط میان بخش های مختلف گیاه و ژن هایی که روی این بخش ها عمل می کنند وجود دارد که موجب بقای گیاه می شوند.

برای مثال زمانی که یک حشره به برگ های یک گیاه حمله می کند ،برگ های دیگر شروع به آزاد کردن موادی می کنند که موجب می شود حشرات دشمن از آن ها دور شوند و از سوی دیگر، بخش های مختلف یک گیاه می توانند برای جذب حشرات مفید و دوست نیز با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

در حقیقت ژن ها و این مولکول های سبک ،زبان گیاهان هستند واجزای مختلف یک گیاه برای برقراری ارتباط میان خود از آنها استفاده می کنند.


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : کشاورزی و طبیعت
ارسال دیدگاه