آخرین اخبار

» دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات » نگاهی به عملکرد شات اسپاتر: تکنولوژی جایگزین تماس با ۹۱۱ برای فراخوان نیروهای پلیس

تاریخ انتشار : 2017/06/27 - 8:47

 کد خبر: 6441
 264 بازدید

نگاهی به عملکرد شات اسپاتر: تکنولوژی جایگزین تماس با ۹۱۱ برای فراخوان نیروهای پلیس

نگاهی به عملکرد شات اسپاتر: تکنولوژی جایگزین تماس با ۹۱۱ برای فراخوان نیروهای پلیس

پلیس آمریکا استفاده از تکنولوژی جدیدی به نام ShotSpotter را در دستورکار قرارداده که جایگزینی برای تماس شهروندان با ۹۱۱ برای اعلام وقوع جرم است. این تکنولوژی با رصد صدای شلیک گلوله، نیروهای پلیس را بدون فوت وقت، از محل وقوع حادثه با خبر می‌کند.

 

Terrel Ortiz در خودروی نیسان آلتیمای خود در یکی از محله‌های بروکلین نیویورک نشسته بود که فردی مسلح به او نزدیک شد و او را مورد اصابت گلوله قرارداد. در همان زمان، سه میکروفون نصب شده در محل، با ضبط صدای تیراندازی، آن را به کامپیوتر پلیس نیویورک و متخصصی در کالیفرنیا مخابره کردند. با تایید صدای شلیک گلوله، موقعیت تیراندازی مشخص شد و نیروهای پلیس در عرض چند دقیقه به محل وقوع جرم رسیدند.

ShotSpotter تکنولوژی است که آگاه‌سازی پلیس نیویورک از تیراندازی به سمت Ortiz را برعهده داشت. این تکنولوژی، در قالب نصب میکروفون‌های ضبط صدا در نقاط استراتژیک و جرم‌خیز در ۹۰ شهر ایالات متحده آمریکا از جمله نیویورک، به مرحله بهره‌برداری رسیده است. این راهکار، امکان ضبط صدای شلیک گلوله و آگاه‌سازی سریع نیروهای پلیس از محل دقیق ارتکاب جرم را فراهم می‌کند.

شات اسپاتر در مقابل ابزارهای نظارتی فعلی قرار می‌گیرد که اکثر آن‌ها فرسوده شده یا در قالب دوربین‌هایی با ویدئوهای با کیفیت پایین، امکان ضبط صدای تیراندازی را فراهم نمی‌کنند. علاوه براین، ابزارهای نظارتی فعلی، بیشتر امکان بازبینی صحنه جرم را برای نیروهای پلیس فراهم می‌کنند اما شات اسپاتر هشدارهایی را هم به اپلیکیشن نصب شده روی گوشی‌ نیروهای پلیس ارسال می‌کند تا حضور در محل جرم در کم‌ترین زمان ممکن فراهم شود. دیوید سالازار مسئول دپارتمان پلیس میلواکی در گفتگو با بیزینس اینسایدر می‌گوید:

ما با مختصات ارائه شده توسط شات اسپاتر می‌توانیم خیلی زود خود را به موقعیت ارتکاب جرم برسانیم. این تکنولوژی کاملا کاربردی است و به واسطه استفاده از آن موفق شدیم جان بسیاری را نجات دهیم.

 در خصوص سازوکار این تکنولوژی هم بد نیست بدانید که با ضبط صدای شلیک گلوله توسط سه میکروفون مستقر در محل، شات اسپاتر به تشخیص موقعیت مکانی وقوع رویداد اقدام می‌کند. تحلیلگرهای انسانی در مقر پلیس کالیفرنیا نیز به طور همزمان، منبع انتشار صدا را بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند صدا، ناشی از شلیک گلوله بوده و مواردی نظیر آتش‌بازی منتفی است. پس از این، پلیس می‌تواند با شناسایی موقعیت تیراندازی روی نقشه، وارد عمل شود. سالازار معتقد است تمام این پروسه، به مراتب، به زمان کم‌تری در مقایسه با تماس شهروندان با ۹۱۱ نیاز دارد. این مقام مسئول زمان دقیق این پروسه را اعلام نکرده است.

Ralph Clark مدیرعامل شات‌اسپاتر معتقد است تکنولوژی ارائه شده توسط این شرکت، امکان آن را فراهم کرده تا نیروهای پلیس عکس‌العمل سریع‌تری نسبت به حوادث خطرساز برای شهروندان داشته باشند. او معتقد است شات‌اسپاتر این امکان را فراهم کرده تا پلیس با تحلیل مکان‌های وقوع جرم، منابع و نیروهای بیشتری را به نقاط جغرافیایی جرم‌خیز که در آن‌ها تیراندازی‌های سریالی یا ارتکاب گسترده جرم اتفاق می‌افتد تخصیص دهد.

نقطه ضعف این تکنولوژی آن است که نیروهای پلیس باید جمع آوری و تحلیل داده‌ها را تا حد زیادی به صورت دستی انجام دهند. همین امر باعث شده برخی مراکز پلیس از به‌کارگیری این تکنولوژی سر باز بزنند. برخی اطلاعات بدست آمده نیز حکایت از آن دارند که تکنولوژی یادشده همچنان به بهینه‌سازی بیشتری نیاز دارد. به عنوان مثال، وب‌سایت فوربس با تحلیل داده‌های بدست آمده از به‌کارگیری این تکنولوژی در چندین شهر مختلف به این نتیجه رسیده که در ۳۰ تا ۷۰ درصد موارد، پلیس با رسیدن به صحنه جرم هیچ اثری از تیراندازی مشاهده نکرده است.

این در حالی است که Clark معتقد است مزیت اصلی این برنامه، توانایی آن به عنوان عاملی بازدارنده در مقابل وقوع تیراندازی است. کلارک معتقد است این راهکار، تاثیرگذاری زیادی داشته است و همین امر کافی بوده تا نیروهای پلیس را به تمدید قرارداد با این شرکت تشویق کند. او در این خصوص می‌گوید:

نیروهای پلیس ارزش استفاده از این تکنولوژی را به خوبی می‌دانند. این تکنولوژی، تحقیقات آن‌ها را ساده‌تر کرده و به آن ها این امکان را داده تا سرویس‌دهی بهتری به شهروندان داشته باشند.

 سالازار که از مدت‌ها پیش استفاده از این تکنولوژی را در پلیس میلواکی شاهد بوده معتقد است این راهکار به نجات جان بسیاری کمک کرده است. با وجود این، او معتقد است مزیت ویژه استفاده از شات‌اسپاتر آن است که به نیروهای پلیس در تخصیص به موقع و صحیح نیروها و منابع، در زمان لازم کمک می‌کند.

سالازار معتقد است برخی به این تکنولوژی به عنوان راهکاری که باعث هدررفت سرمایه‌های پلیس می‌شود و دست آخر تنها نمایش چند نقطه روی صفحه‌نمایش را به همراه دارد نگاه می‌‌کنند. او راهکار بهره‌برداری مناسب از این راهکار را استفاده از داده‌های جمع آوری شده توسط شات‌اسپاتر (و نه تنها جمع‌آوری آن‌ها) آن اعلام کرده است.

کلارک معتقد است نباید به شات‌اسپاتر به عنوان ابزاری که به تنهایی امکان کاهش خشونت را دارد نگاه کرد بلکه استراتژی‌های متفاوتی در کاهش حوادث خشونت آمیز در قالب به‌کارگیری اسلحه تاثیرگذارند.

منبع: شهر سخت افزار


برچسب ها :
دسته بندی : دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه