آخرین اخبار

» ورزشی » نقل اظهارات رضا جاودانی درباره حکم مهدی رحمتی

تاریخ انتشار : 2017/02/25 - 8:50

 کد خبر: 4951
 885 بازدید

نقل اظهارات رضا جاودانی درباره حکم مهدی رحمتی

نقل اظهارات رضا جاودانی درباره حکم مهدی رحمتی

 به گزارش تاور،تماشاگران امروز نوشت: مهدی رحمتی حسابی به سیم آخر زده و علیه کمیته انضباطی مصاحبه کرده است.

او انتظار داشت محرومیت چهار جلسه‌ای که برایش در نظر گرفته‌اند، در درخواست رسیدگی ویژه‌ای که بعد از مشورت با مقامات ارشد فدراسیون فوتبال به کمیته انضباطی داده شده بود، حل شود. این را در متنی که نوشته و از مهدی تاج اسم برده هم می‌شود حس کرد، اما درخواستش رد شد تا واکنشی تند و همراه با تهدید به افشاگری داشته باشد. کمیته انضباطی البته همیشه منتقدان زیادی داشته؛ منتقدان به احکام؛ احکامی که خیلی‌هایشان بی‌شک زیبایی‌های فوتبال را می‌گیرند. در هفته‌های اخیر و درست از قبل دربی اما یک عضو فوتبالی به کمیته افزوده شده که حقوقدان است و مهم‌تر از آن یکی از منتقدان همیشگی احکامی که زیبایی‌های فوتبال را می‌گیرد. رضا جاودانی، این مجری سرشناس ورزشی که حقوقدانی سرشناس است، در گفت‌وگو با تماشاگران امروز از مسئولیت اجرایی جدیدش در فوتبال و این حاشیه‌های اخیر انضباطی فوتبال می‌گوید.

*رضا جان تبریک!

تبریک برای عضویت در کمیته انضباطی؟ همه‌‌اش دردسر است باید تسلیت بگویی. (می‌خندد)

*آقا شما قبل از رفتن به تشکیلات اجرایی کمیته انضباطی، همیشه یکی از منتقدان احکامی مثل محرومیت بودی که به شکلی زیبایی‌های فوتبال را می‌کشند، اما درست در بدو ورودت، احکام انضباطی سختگیرانه‌ای صادر شد.

می‌دانم چه می‌گویی. اتفاقاً هنوز هم بر این باورم که باید احکام انضباطی از نوع پیشگیرانه و زیباتر کردن مسابقات فوتبال باشند، نه اینکه احکامی صادر شود که زیبایی‌های فوتبال را کم کند. البته در این مدتی که می‌گویی و تا زمان صدور احکام مورد نظرت، من فقط یک جلسه در جلسات کمیته شرکت کرده‌ام، اما وقتی که بیرون هستی، با زمانی که وارد کار می‌شوی، متفاوت است.

*به هر حال انتظار این است که وقتی رضا جاودانی در تشکیلات است، جنس احکام تغییر کنند.

اتفاقاً بگذار یکسری نکات را برایت بگویم. مثلاً تا قبل از این، من فکر می‌کردم وقتی براساس گزارشی، مثلاً تماشاگران تیمی سنگ پرتاب کرده‌اند و به کسی خورده است، حکم به محرومیت یک تیم داده می‌شود، مگر نمی‌شود یکی از تیم ایکس لباس تیم ایگرگ را پوشیده باشد و به عنوان نفوذی بیاید؟ اما حالا که وارد این تشکیلات شده‌ام، وقتی گزارش بازی‌ها و جزئیات‌شان را می‌بینم، متوجه می‌شوم شرایط خیلی فرق دارد. ببین تو براساس قانون می‌توانی رأی بدهی. قانون انضباطی ما ساختاری دارد. براساس این قانون، گزارش اصلی درباره اتفاقات درون زمین، همان چیزی است که داور بازی می‌نویسد و برای مراحل انضباطی، گزارش اصلی با ناظر بازی است. در قانون برای در نظر گرفتن احکام، مکانیسمی وجود دارد. باید قبول کنیم، باشگاه‌ها و کانون‌های هواداری‌شان از یک سو و استادیوم‌های ما و نحوه کنترل ورود یا خروج هواداران به آنها از سوی دیگر، طوری نیست که بگویی تعدادی از عوامل مخرب شناسایی شدند و نمی‌گذاریم برای بازی‌های بعدی به ورزشگاه بیایند. کمیته انضباطی براساس گزارش‌هایی که می‌‌آید و به تخلفات یک تیم و هوادارانش اشاره شده، باید براساس قانون حکم بدهد. از یک سو تمام تلاش دوستان این است که از محرومیت‌هایی که جذابیت فوتبال را می‌کاهد استفاده نکنند، از طرفی دیگر هم باید جریمه متناسبی در نظر بگیرند تا بتوانند نظم فوتبال را رعایت کنند.

*با این چیزهایی که می‌گویی پس خیلی نباید انتظاری به حذف محرومیت از تماشاگر داشت.

ببین من شخصاً هنوز مخالف جریمه‌های این‌چنینی هستم. می‌دانم که دیگر دوستان هم اصلاً نگاه سلبی ندارند و می‌خواهند مجازات‌ها پیشگیری‌کننده باشند، اما باید ببینیم چقدر امکانش را در قانون داریم. خبر خوبی که می‌توانم بدهم این است که پروسه بازنویسی قانون انضباطی آغاز شده و دوستانی که جدیدا به کمیته‌های حقوقی و تعیین وضعیت بازیکنان آمده‌اند هم نگاه مثبتی دارند که مجازات‌ها از جذابیت‌های فوتبال کم نکند اما بازدارندگی لازم را هم داشته باشند. باید باور کنیم که برای حل مشکلات‌مان نیاز به تغییر فرهنگ در فوتبال‌مان داریم؛ از مدیریت تا سکوها و توی زمین. اما عملاً همه می‌دانیم که هیچ قدمی در این زمینه برداشته نمی‌شود. پس باید تصمیم‌های بازدارنده هم گرفته شود. مثلاً وقتی با سنگ به سر بازیکنی می‌زنند چه باید کرد؟

*ولی مثلاً همین نمونه آخر سنگ‌اندازی به نظر می‌رسید از همان جایگاه هواداران تیم خودی بود که به بازیکن خورد.

ببین این چیزی که من و تو از بیرون می‌بینیم با گزارش رسمی که ناظر می‌دهد فرق دارد. البته سازمان لیگ حالا یک نرم‌افزار جامع دارد که گزارش‌ها خیلی سریع به دست‌مان می‌رسد. ولی درباره محتوای گزارش‌ها همچنان آن چیزی که داوران و ناظران می‌نویسند ملاک اصلی است. شاید باید تغییراتی حتی در شیوه نگارش گزارش‌ها هم داشته باشیم. اینها کار یک جلسه و دو جلسه نیست. نیاز به تغییر قوانین و آموزش دارد.

*اما مثلاً بعضی از احکام، مثل حکم رحمتی خیلی سختگیرانه می‌شود. اینکه مثلاً یک جلسه محرومیت اخلاقی را با انضباطی قاطی کنند.

ببین من فقط تا جایی که در جریان قرار گرفتم، اصلاً پرونده مهدی رحمتی ارتباطی به محرومیت کمیته اخلاقی نداشته. قبلاً یک جلسه تعلیقی داشته از کمیته انضباطی، یک جلسه محرومیت برای اخراج از زمین گرفته و دو جلسه هم محرومیت برای رفتارش درون زمین در دقایق آخر بازی. این چیزی که الان می‌گویم چون من در این پرونده مسئولیتی نداشته‌ام دیگر یک اظهار نظر شخصی به عنوان یک فوتبال‌دوست است. ببین وقتی سید جلال و رحمتی چنین برخوردهایی ایجاد می‌کنند، باید از بقیه چه انتظاری داشت؟ از نورافکن باید چه انتظاری داشته باشیم؟ من به عنوان کسی که مهدی رحمتی را دوست دارم، به عنوان یکی از اهالی فوتبال می‌گویم انتظار از او یا سید جلال خیلی بیشتر است. راستش درباره پرونده‌های این‌چنینی، اگر قانون اجازه می‌داد، من جریمه‌های شدید نقدی را ترجیح می‌دادم.

*الان درخواست رسیدگی ویژه به پرونده‌‌اش رد شده؟

ما اصلاً در کمیته انضباطی درباره احکام قطعی چیزی به عنوان رسیدگی ویژه نداریم. وقتی حکمی قطعی می‌شود، تنها رئیس فدراسیون است که می‌تواند در حکم تغییر ایجاد کند یا آن را بشکند که در موارد خاص این اختیار را دارد، اما خیلی بعید است رئیسی از این حق استفاده کند، چون آنچه در قانون آمده برای همه تیم‌ها یکسان است. اگر موردی درباره یک نفر عوض شود، در سرنوشت ۱۵ تیم دیگر اثر می‌گذارد.

*و برای پایان اینکه پذیرفتن این سمت، مشت‌خورت را زیاد می‌کند و برچسب می‌خوری. انتقادها زیاد می‌شد و…

این دیگر نیاز به کمک شما دوستان رسانه‌ای دارد که مسائل را تشریح کنید و باعث شوید افکار عمومی خیلی شفاف بدانند چه خبر است. البته مهم‌ترین درخواست من در کمیته انضباطی از همکارانم این بوده که وقتی حکمی صادر می‌کنیم، به‌قدری درباره آن شفاف‌سازی کنیم که برای مردم سوءتفاهم ایجاد نشود و همه چیز روشن باشد. مثلاً تا قبل از تشکیل کمیته تعیین وضیت بازیکنان، مشکلات و پرونده‌های انضباطی خیلی زیاد بودند. حتی گاهی این درهم‌ریختگی مسئولیت‌ها باعث می‌شد مثلاً بازیکنی که از تیمی طلبی دارد، درست در آستانه بازی مستقیم‌شان از آن تیم شکایت کند و این اتفاقات خود به خود حاشیه‌ها را سخت می‌کرد، اما حالا این مسائل از هم تفکیک می‌شوند. ما هم امید داریم با تغییر قانون انضباطی و این کم شدن مسئولیت‌های انضباطی از یک سو و تلاش جمعی‌مان در این کمیته از سوی دیگر، به جایی برسیم که احکامی پیشگیرانه برای زیباتر کردن فوتبال صادر کنیم.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : ورزشی
ارسال دیدگاه