آخرین اخبار

» سیاسی،بین الملل،ایران و جهان » «قالیباف» و «جلیلی» بعد از ماجرای «گور خواب» ها نامزد انتخابات می شوند

تاریخ انتشار : 2016/12/29 - 11:40

 کد خبر: 2499
 557 بازدید

سوءاستفاده‌‌سیاسی نامزدهای شکست‌خورده انتخابات 92 از ماجرای «گورخواب‌ها» برای حمله به روحانی

«قالیباف» و «جلیلی» بعد از ماجرای «گور خواب» ها نامزد انتخابات می شوند

«قالیباف» و «جلیلی» بعد از ماجرای «گور خواب» ها نامزد انتخابات می شوند

رقيب ناكام روحاني در انتخابات سال ٩٢ با اشاره به اينكه این معضلات محصول نوع نگاه سرمایه‌داری و اشرافی در اداره جامعه است، گفته است: «این مدل مدیریت کشور آسیب‌ها و معضلات پنهانی نیز به همراه خود دارد که ضربات کاری‌تری بر پیکره این نظام وارد می‌کند».

 

به گزارش پاریو به نقل از آفتاب نیوز: درحالي‌ كه وزير كشور گفته است مسئله گورخواب‌ها به شهرداري مربوط است و متولي جمع‌آوري گورخواب‌ها و كارتن‌خواب‌ها شهرداري و وزارت رفاه است اما نامزد احتمالي اصولگرايان در يادداشتي انتقادي نوشته است: «مسئولان باید این آسیب‌ها و معضلات را از نزدیک ببینند و با آنها زندگی و برای آنها چاره‌اندیشی کنند نه آنکه بعد از انتشار وسیع در فضای مجازی از نامه یک هنرمند از آن فجایع مانند گورخوابی مطلع شوند».
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ رقيب ناكام روحاني در انتخابات سال ٩٢ با اشاره به اينكه این معضلات محصول نوع نگاه سرمایه‌داری و اشرافی در اداره جامعه است، گفته است: «این مدل مدیریت کشور آسیب‌ها و معضلات پنهانی نیز به همراه خود دارد که ضربات کاری‌تری بر پیکره این نظام وارد می‌کند».
به‌نوشته‌ روزنامه شرق، شهردار تهران كه در ماه‌هاي نزديك به انتخابات بر حجم و گزندگي سخنان انتقادي خود نسبت به دولت افزوده، گفته است: «گزارش دیروز درباره بی‌خانمان‌هایی که در گورستان اطراف شهریار می‌خوابند، آن‌قدر تلخ و گزنده بود که فکر و ذهن هر هم‌وطنی را به خودش مشغول می‌کند. مردم ما حق دارند که مسئولان خود را در این زمینه بازخواست کنند و مسئولان باید شرمگین وجود چنین حقایقی در جامعه باشند. مسئولان باید این آسیب‌ها و معضلات را از نزدیک ببینند و با آنها زندگی و برای آنها چاره‌اندیشی کنند نه آنکه بعد از انتشار وسیع در فضای مجازی از نامه یک هنرمند از آن فجایع مانند گورخوابی مطلع شوند…سوءاستفاده از درد مردم در دعواهای سیاسی ظلم است اما سخن‌نگفتن و ریشه‌یابی‌نکردن این معضلات هم صرفا با بهانه برچسب سیاسی‌زدن ظلم دیگری است. با همه توان تلاش کنیم تا مردم‌داری را جایگزین سرمایه‌داری کنیم».
سعیدجلیلی: سه سال هیچ نتیجه‌ای نداشت!
سعید جلیلی دیگر نامزد شکست‌خورده سال 92 هم در مراسمی به مناسبت 9 دی با حضور در شرق تهران و در جمع نمازگزاران مسجد علی ابن الحسین علیه السلام گفت: برخی می‌گویند هسته‌ای اصلا چه فایده‌ای داشت؟ اصلا چرا هسته‌ای شدیم؟ فتنه جدید این است که تلاش می‌کنند تا رفتار دشمن را توجیه کنند و آن را بپذیرند و مردم را از مقاومت بازدارند…. حقوق‌های نجومی متکاثران به اندازه‌ی کارتن‌خوابی مستضعفان مایه شرمساری است و نگاه لیبرال سرمایه‌داری که ذات آن افزایش فاصله‌ی فقیر و غنی است، نمی‌تواند حامی مظلومین و فقرا باشد….یکی از غبارهایی که در این سالها ایجاد کرده بودند این بود که این ما بودیم که دست دشمن بهانه دادیم! و اگر لبخند می‌زدیم مشکلات حل می‌‌شد اما امروز بعد از سه سال نتیجه چه شده است؟
يك آسيب اجتماعي تكان‌دهنده هدف موضع‌گيري‌هاي جناحي قرار گرفت؛ چرا؟
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ آن روز كه گزارش گورخوابي نصيرآباد شهريار در روزنامه  شهروند منتشر شد، يقينا خبرنگار به دنبال سوژه براي چهره‌هاي سياسي نبود. او به دنبال حل معضلي اجتماعي بود كه براي پديد آمدن آن نه يك سال، نه دو سال بلكه چندين سال بايد مي‌گذشت تا وضعيت كشور را به آنجايي برساند كه مردمان آن جايي بهتر از گورهاي كنده شده براي زندگي نيابند.
 عكس‌هاي مردماني كه در حوالي همين پايتختي كه مسوولان كشور به دو دسته له و عليه دولت تقسيم مي‌شوند، به قبرستان پناه برده‌اند، اگر براي ما جاي حيرت داشت براي بعضي‌ها جاي سوژه‌سازي‌هاي هميشگي را خوب باز كرد. چهره‌هايي كه بر هركدام مي‌توان برچسب مخالف دولت را زد ظرف چند ساعت، چه خوب از عكس شهروند بهره گرفتند و آن را دست مايه‌اي براي اعلان مخالفت‌هاي خود ساختند.
به گزارش روزنامه اعتماد، حسن روحاني كه خود با ابراز شرمساري از وجود چنين پديده‌اي، پيشنهاد به حل اختلاف بين دو جريان سياسي مي‌كند تا در نتيجه آن، حل معضلات اجتماعي حاصل شود خيلي زود به يكي از متهمان پديده «گورخوابي» تبديل مي‌شود. شهردار تهران گزارش ديروز درباره بي‌خانمان‌هايي كه در گورستان اطراف شهريار مي‌خوابند، را آنقدر تلخ و گزنده مي‌داند كه فكر و ذهن هر هم وطني را به خودش مشغول مي‌كند. قاليباف كه بر خود او نيز كم انتقاد از ناتواني حل مشكلات پايتخت وارد نيست، حق مردم مي‌داند كه مسوولان را بازخواست كنند و مسوولان نيز شرمگين از وجود چنين وقايعي باشند. او با انتقاد از اينكه روحاني با نامه يكي از هنرمندان متوجه وجود چنين پديده‌اي شده است، دليل جالبي را براي آن برمي‌شمرد. او گورخوابي را محصول نوع نگاه سرمايه‌داري و اشرافي در اداره كشور و جامعه دانسته. او البته در پايان نامه خود از تلاشي مي‌گويد كه براي جايگزيني مردم‌داري با سرمايه‌داري دارد. شايد منظور او اعلام آمادگي براي ورود به عرصه انتخابات كشور باشد.
برخي رسانه‌هاي منتقد دولت در گزارشي با موضوع گورخوابي، چرخ‌هاي توسعه را عامل اصلي له شدن بي‌خانمان‌ها و گورخواب شدن آنها مي‌دانند و به جاي بازگشت به دولت گذشته به دولت هاشمي‌رفسنجاني بازمي‌گردند تا مثل هميشه عامل اصلي همه مشكلات را به آن مربوط كنند.
اين خبرگزاري البته به دنبال مصاحبه‌هايي هم از برخي چهره‌هاي سياسي رفت و در گفت‌وگو با سروري وعده ١٠٠ روزه حسن روحاني را يادآوري كرد. وعده‌اي كه هنوز روحاني نمي‌دانست چه كشوري را تحويل گرفته است، انتظارات را براي اصولگرايان تا آنجا بالا برد كه در طول تنها ١٠٠ روز دولت بايد مي‌توانست ويرانه‌هاي ٨ ساله را جمع كند.
دو تن از نمايندگان اصولگراي مجلس نيز با انتقاد از رويكرد روحاني اين اقدام دولت را فرار به جلو مي‌دانند و معتقدند كه بي‌توجهي به معضلات اجتماعي كار را به اينجا كشانده است. اما صفحات توييتر هم جاي خوبي براي بيان مخالفت‌ها مي‌شود. عليرضا زاكاني گريزي به صحبت‌هاي گذشته مولاوردي زده و با هشتگ حل مساله گورخوابي با عقيم‌سازي، حقوق‌هاي نجومي، مديران اشرافي و دلالان نورچشمي را آغاز پديده گورخوابي مي‌داند. محسن رضايي هم در حساب توييتر خود با گوشزد كردن چهارمين سال دولت روحاني خطاب به او مي‌گويد: پاسخگو باشيد.
در تمامي اين واكنش‌ها تنها چيزي كه مشخص نيست، ارايه راه‌حل براي چنين معضلي است. اگر قلب اين چهره‌ها با ديدن عكس‌هايي از گورستان شهريار به درد آمده، چرا آن را دستمايه‌اي براي زدن دولت كرده‌اند. چرا هيچ راهكار و پيشنهادي براي حل چنين معضلي در نظام اسلامي ارايه نمي‌كنند تا كمك حالي براي دولتمردان باشند. آيا از معضلي چنين اجتماعي هم بايد بهره سياسي برد؟  سوال اصلي اين است كه چرا يك آسيب اجتماعي تكان‌دهنده هدف موضع‌گيري‌هاي جناحي و سياسي مسوولان قرار گرفته است، واقعا چرا؟ آيا بهتر نيست كه دولت، شهرداري، مجلس و ساير دستگاه‌هاي مسوول به جاي سياسي كردن يك موضوع اجتماعي راه‌حل ارايه دهند و دست به عمل بزنند. آيا كسي پاسخ اين پرسش‌ها را مي‌دهد؟

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : سیاسی،بین الملل،ایران و جهان
ارسال دیدگاه