آخرین اخبار

» سلامت و پزشکی » درمان دیابت با پیوند پوست مصنوعی امکان‌پذیر شد

تاریخ انتشار : 2017/08/07 - 7:45

 کد خبر: 7193
 420 بازدید

درمان دیابت با پیوند پوست مصنوعی امکان‌پذیر شد

درمان دیابت با پیوند پوست مصنوعی امکان‌پذیر شد

با توجه به رشد فناوری در حوزه‌ی پزشکی، انسان پا به عرصه‌ جدیدی گذاشته است. ساعاتی پیش، پژوهشگران توانستد با تغییرات در ژنتیک سلول‌های مصنوعی پوست، دریچه‌ی جدیدی در علم پزشکی باز کنند. با سخت افزار همراه باشید.

در علم پزشکی، توسط کشت سلول‌های بنیادی برای درمان آسیب‌های پوستی و سوختگی شدید استفاده می‌شود. اما با در نظر گرفتن مسیر جدیدی که پژوهشگران به آن دست پیدا کردند، از سلول‌های پوست مصنوعی در درمان و جلوگیری از دبابت (مرض قند) استفاده شود.

پژوهشگران دانشگاه شیکاگو در ایالات متحده آمریکا، با استفاده از سلول‌های پوستی تغییر داده شده‌، لوزالمعده موش‌های آزمایشی را مجبور به تولید انسولین کرده که در نهایت تنظیم قند خون را شامل می‌شود. در واقع روش کار اینگونه است، با استفاده از سلول‌های بنیادی، پپتید-۱ شبه گلوکاگون (۱-GLP)، تولیده شده و در خون جاری می‌شود. ۱-GLP از جمله اینکرتین هورمون‌ها می‌باشد که پس از هضم غذا، از روده ترشح شده و سبب افزایش انسولین و تنظیم قند خون می‌شود.

بر اساس این آزمایش، موش‌هایی که عمل پوست مصنوعی بر روی آنها انجام شده بود، با تغذیه مواد خوراکی چرب به وزن آنها افزوده شد تا با استفاده از این پیوند روند درمان دیابت با دقت بیشتری انجام شود. بیماری چاقی، یکی از مهم‌ترین عوامل بروز دیبات بوده و در این آزمایش با بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی پوست مصنوعی از آن جلوگیری شد.

در حال حاضر این روش بصورت انسانی صورت نگرفته است. با توجه به سیستم ایمنی موش‌های آزمایشی، این پژوهشگران نمی‌توانند موفقیت کسب شده را در درمان انسان قطعی بدانند. با در نظر گرفتن این روند رو به رشد فناوری و تکنولوژی در زمینه سلول‌های بنیادی، انتظار داریم علم پزشکی تا چند سال آینده به این مهم دست پیدا کند.

پوست مصنوعی
دیدگاه شما در مورد پیوند پوست مصنوعی چیست؟

 

 

 

منبع: سخت افزار


برچسب ها :
دسته بندی : سلامت و پزشکی
ارسال دیدگاه