آخرین اخبار

» دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات » تغییر تنظیمات DNS در ویندوز

تاریخ انتشار : 2017/12/03 - 0:30

 کد خبر: 7927
 272 بازدید

تغییر تنظیمات DNS در ویندوز

تغییر تنظیمات DNS در ویندوز

ممکن است گاهی بخواهید تنظیمات پیش فرض DNS را در کامپیوتر خود تغییر داده و خودتان مشخص کنید که کدام DNS Server مورد استفاده کامپیوتر شما قرار بگیرد، یا چه آدرس IP باید برای یک دامنه خاص استفاده شود.

دو روش برای انجام این کار وجود دارد: تنظیم DNS – نگاشت آدرسهای IP.

۱) تنظیم DNS
این روش به کامپیوتر شما می گوید که برای مرور صفحات اینترنت از چه DNS ی استفاده کند. بیشتر کاربران خانگی نیازی به تغییر این مشخصه ندارند (گزینه “Obtain DNS Server Address Automatically” در تنظیمات IP در شکل ۲) و DNS توسط شرکت ISP کاربر تعیین می شود، ولی شما می توانید از هر DNS ی که بخواهید استفاده کنید و حتی DNS خود را ایجاد کنید.

اما قبل از شروع لازم است که آدرس IP متعلق به DNS مربوطه را بدانید. اگر نمی دانید باید در این مورد از Admin سیستم خود و یا ISP تان سوال کنید.

برای تنظیم DNS بایستی پنجره “Internet Protocol TCP/IP” را با یکی از دو روش زیر باز کنید :

برای اتصال های Dial-up :
۱٫ وارد پنجره My Computer و سپس وارد Dialup Networking شوید (یا از طریق Control Panel وارد پوشه Network Connections شوید)
۲٫ بر روی اتصال اینترنت Dial-up خود راست کلیک کنید و Properties را انتخاب نمایید.
۳٫ در پنجره ظاهر شده بر نوار “Server Types” کلیک کرده و گزینه “TCP/IP” را دابل کلیک کنید (در برخی از کامپیوترها باید در پنجره ظاهر شده وارد نوار Networking شده و گزینه Internet Protocol TCP/IP را انتخاب نمود. (مانند شکل ۱)

شکل ۱٫ تنظیم مشخصات DNS  برای اتصالات Dial-up

برای سایر روش های اتصال:
۱٫ وارد Control Panel و سپس پوشه Network Connections شوید و بر اتصال Local Area Connection که قصد تغییر مشخصات DNS آنرا دارید راست کلیک کنید.
۲٫ گزینه Properties را از منوی بازشو انتخاب کنید و بر گزینه Internet Protocol TCP/IP کلیک کنید.
۳٫ دکمه Properties را بفشارید.

اما چه برای کاربران اتصال Dial-up و چه برای کاربران سایر اتصالات، پنجره Internet Protocol چیزی شبیه شکل ۲ خواهد بود. در این پنجره گزینه “Use the following DNS server addresses” را انتخاب کرده و DNS Server یا DNS Server های مورد نظر خود را در فضاهای فراهم شده وارد کنید.


شکل ۲٫ پنجره Internet Protocol

نکته: برای افزودن DNS Server های بیشتر، در شکل ۲ گزینه Advanced و سپس نوار DNS را کلیک کنید.

۲) نگاشت آدرسهای IP
این روش به شما امکان می دهد که بدون تغییر تنظیمات اصلی DNS تان، تنظیمات دامنه های خاصی را دستکاری کنید. این کار زمانی مفید است که به DNS دسترسی ندارید یا می خواهید مکان دامنه خاصی را بدون آنکه با سایر فعالیت های آنلاین شما تداخلی داشته باشد تعیین کنید.

برای این روش، فایل زیر را در یک ویراستار متنی ساده مثل Notepad باز کنید:

C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

فایل چیزی شبیه شکل ۳ خواهد بود. در انتهای فایل (در این مثال در زیر کلمه Localhost در متن)، IP و Domain ی را که قصد تنظیم کردن دارید وارد کنید. زمانی که مرورگر شما می خواهد به دامنه ای خاص دسترسی پیدا کند ابتدا به این فایل مراجعه می کند. اگر Domain در اینجا یافته شود، آدرس IP تعیین شده مورد استفاده قرار می گیرد. ولی اگر Domain اینجا یافت نشود DNS Server طبق روال عادی مورد استفاده قرار خواهد گرفت (به همان نحوی که در بالا ذکر شد).


شکل ۳٫ فایل متنی ساده به کار رفته در نگاشت آدرس IP

توجه : شکل ها و آدرس دهی ها بر اساس ویندوز XP می باشد. اما در سایر ویندوز ها نیز تقریبا به همین صورت است. (با تفاوت جزئی)


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه