آخرین اخبار

» اقتصاد » بیت کوین دو پاره خواهد شد؛ هرآنچه باید در خصوص انشعاب BitCoin به دو ارز دیجیتالی بدانیم

تاریخ انتشار : 2017/07/31 - 7:57

بیت کوین دو پاره خواهد شد؛ هرآنچه باید در خصوص انشعاب BitCoin به دو ارز دیجیتالی بدانیم

بیت کوین دو پاره خواهد شد؛ هرآنچه باید در خصوص انشعاب BitCoin به دو ارز دیجیتالی بدانیم

بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتالی رمزگذاری شده حال حاضر جهان، در وضعیت ویژه‌ای قرار گرفته است. در حالی احتمال ایجاد انشعاب در این ارز دیجیتالی از تاریخ یکم آگوست برابر با ۱۰ مرداد ماه مطرح شده که بسیاری از مالکان و سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتالی و حتی ماینرها هنوز اطلاعات کاملی از آنچه رخ خواهد داد و دلیل اتخاذ این سیاست ندارند.

از نگاه مالی و اقتصادی، ایجاد انشعاب در یک ارز به معنای آن است که زیرمجموعه‌های جدیدی به آن اضافه خواهد شد. برای بیت‌کوین، این انشعاب می‌تواند به معنای به روزرسانی فنی چشمگیری باشد که حتی قوانین و کدهای سیستم این ارز دیجیتالی را تغییر می‌دهد. این به روزرسانی می‌تواند آنچنان چشمگیر و گسترده باشد که سازگاری با سیستم پیشین را هم برهم بزند. برای روشن شدن موضوع می‌توانید کنسول ایکس باکس جدیدی را تصور کنید که دیگر امکان اجرای بازی‌های قدیمی را ندارد.

دلیل نیاز به به‌روزرسانی بزرگ
اولین موردی که در خصوص رفع ابهام از فرایند به روزرسانی بیت‌کوین مشتاقیم بدانیم آن است که چه مشکلی در بیت‌کوین و تکنولوژی فعلی بلاک چین وجود دارد که نیاز به چنین به رزورسانی بزرگی را می‌طلبد؟ پاسخ کوتاه و ساده به این پرسش آن است که سرعت پایین در تراکنش‌ها، نیاز به تغییرات گسترده را توجیه می‌کند. تکنولوژی فعلی بیت‌کوین، در بهترین حالت تنها امکان نهایی کردن هفت تراکنش را در هر ثانیه دارد. این در حالی است که دیگر سیستم‌های مالی نظیر شبکه‌های کارت اعتباری و دبیت کارت می‌توانند ۱۷۰۰ تراکنش را در هر ثانیه ثبت کنند. حتی این امکان وجود دارد تا در شرایط با فشار بالا، ۵۶ هزار تراکنش هم در هرثانیه پشتیبانی شود.

از آنجایی که بلاک‌چین از طبیعت منبع‌باز و دموکراتیک بهره می‌برد، برنامه‌ها مختلفی برای افزایش سرعت ثبت تراکنش‌ها درنظر گرفته شده است. یکی از اصلی‌ترین این برنامه‌ها، ایجاد انشعاب در این ارز دیجیتالی است.

تفاوت بین انشعاب نرم و سخت
در این امر که بیت‌کوین به انشعاب نیاز دارد شکی نیست اما انشعاب سخت یا همان Hard Fork امری است که نگرانی کاربران و مالکان این ارزهای دیجیتالی را به همراه داشته است. یکی از دلایل این امر آن است که تقسیم بیت کوین به دو زیرمجموعه ممکن است باعث کاهش ارزش این ارز دیجیتالی شود. تفاوت اصلی میان انشعاب نرم و سخت در مفهوم سازگاری با تکنولوژی‌های پیشین نفهته است. در Soft Fork، تغیرات یا به روزرسانی‌های ویژه را در خصوص تکنولوژی‌هایی شاهد خواهیم بود که همچنان با نسخه‌های قدیمی‌تر کدها سازگارند. به بیان دیگر، در تغییرات نرم، بلاک‌چین به‌طور مقطعی به دو زیرمجموعه تقسیم می‌شود اما بلاک‌های جدید به عنوان واحدهای تشکیل دهنده زنجیره، همچنان بلاک‌های پیشین را معتبر می‌دانند. انشعاب سخت یا همان Hard Fork، چیزی است که قوانین موجود را تا حدی تغییر می‌دهد تا جایی که بلاک‌های جدید، اطلاعات قدیمی را معتبر تشخیص نداده و به‌طور تمام و کمال به تقسیم زنجیره منجر خواهند شد. به این ترتیب، دو زنجیره یا دو راهکاری که برای ثبت و ضبط تراکنش‌ها استفاده خواهد شد به طور موازی با هم به پیش خواهند رفت اما امکان جابه‌جایی و داد و ستد اطلاعات ما بین آن‌ها وجود نداشته و هیچ سازگاری بین دو راهکار برقرار نخواهد بود.

نیاز بیت‌کوین به انشعاب سخت
کمپین انشعاب سخت، به‌طور ویژه تمرکز خود را روی ایجاد تغییری بزرگ یعنی به روزرسانی اندازه بلاک استاندارد در بلاک چین بیت‌کوین گذاشته است تا این اندازه را از یک مگابایت به دو مگابایت افزایش دهد. این امر، اندازه بلاک‌ها را دوبرابر خواهد کرد تا امکان انجام تعداد تراکنش بیشتر در هر ثانیه فراهم شود. از سوی دیگر، ارزش بیشتری هم برای فرایند استخراج ارز توسط ماینرها ایجاد خواهد شد. این امر به توزیع بهتر توان در میان گروه‌های ماینینگ که توان پردازشی بالاتری در اختیار دارند نیز منجر خواهد شد. به این ترتیب، این دسته از ماینرها می‌توانند بلوک‌های بزرگ‌تری را پردازش کرده و دریافتی بیشتری داشته باشند. به بیان ساده‌تر، تصور کنید که شرکتی تصمیم می‌گیرد میزان قطع درختان را به دو برابر افزایش دهید. به این ترتیب افراد تبر به دست قطعاً سود بیشتری خواهند داشت.

تاثیر روی ماینینگ
آن‌طور که از شواهد امر پیداست، انجمن ماینینگ بیت کوین شاهد برنامه‌ریزی جدیدی برای پیاده‌سازی یک انشعاب نرم خواهد بود. از این برنامه با عنوان BIP91 یا SegWit (مخفف segregated witness) یاد می‌شود که راهکاری برای افزایش سرعت معامله‌ها بدون نیاز به پیاده‌سازی انشعاب سخت در این سطح است. در حال حاضر چیزی حدود ۹۷ درصد از ماینرها پشتیبانی خود را از BIP 91 اعلام کرده‌اند. با وجود این، ماینرها همچنان تا تاریخ نهم شهریور فرصت دارند تا به‌طور رسمی با این سیاست‌ها موافقت کنند. بر اساس گزارش وب‌سایت Bitcoin.com، تاکنون ۸۸.۲ درصد از اعضای انجمن ماینینگ اعلام کرده‌اند برای فعال‌سازی SegWit آمادگی دارند.

آینده مالکان بیت کوین
اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که تمام مالکان بیت‌کوین باید بدانند آن است که حتی پس از اعمال انشعاب سخت که به ایجاد تغییرات در بلاک‌چین منجر خواهد شد موجودی بیت‌کوین‌های شما همچنان امن خواهد ماند.در طول یک سال گذشته حرف و حدیث‌های منفی در خصوص تاثیرات انشعاب سخت، شکل گرفته اما درنظر داشته باشید که اکثر این انشعاب‌ها تنها به روزرسانی پروتکل‌ها هستند. به این ترتیب می‌توانید با خیال راحت منتظر باشید تا فرایند انشعاب اتفاق بیفتد.

با ایجاد انشعاب، بیت کوین به دو ارز دیجیتالی زیرمجموعه تقسیم خواهد شد. به این ترتیب مالکان بیت کوین که کلید شخصی (Private Key) ویژه ارز را در اختیار دارند می‌توانند به دارایی خود در قالب هر دو زنجیره دسترسی داشته باشند. با این تفاسیر، در صورتی که بیت کوین خود را در کیف دیجیتالی روی گوشی یا کامپیوتر نگهداری می‌کنید نیاز به انجام هیچ اقدامی نخواهد بود.

در صورتی که سرمایه بیت کوینی خود را در وب‌سایت‌های تبادل بیت‌کوین یا همان کیف پول‌های آنلاین نگهداری می‌کنید، اعمال سیاست‌های مختلف روی دارایی شما تا حد زیادی به تصمیم آن وب‌سایت بستگی دارد. بسیاری از سرویس‌های مهم تبادل و انتقال ارز در حال حاضر پشتیبانی خود را از هر دو زیرمجموعه جدید بیت کوین اعلام کرده‌اند. البته این موضوع زمانی صادق است که ایجاد انشعاب در بیت کوین، حتمی شود.

درنظر داشته باشید که نگهداری وجه در وب‌سایت‌های ویژه انتقال ارز در هیچ زمانی توصیه نمی‌شود. این در حالی است که پس از تاریخ دهم شهریور، آنچه بر سر سرمایه شما خواهد آمد به‌طور کامل به سیاست‌های این سرویس‌دهنده‌ها بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال، این احتمال قوی وجود دارد که تبادل ارز تا ۲۴ یا حتی ۴۸ ساعت پس از اجرای انشعاب، متوقف شود.

به عنوان نمونه، Coinbase که از جمله وب‌سایت‌های مطرح در تبادل بیت کوین به حساب می‌آید به توقف در فرایندهای دریافت و پرداخت اینچنین اشاره کرده است:

از آنجایی که تضمین امنیت سرمایه کاربران بالاترین اولویت کاری ما است، در رویداد انشعاب سخت برای پروتکل بیت‌کوین، این احتمال وجود دارد که فرایند دریافت یا ارسال وجه از پلتفرم ما به طو مقطعی متوقف شود. این امر به جهت جلوگیری از ایجاد تنش و عکس‌العمل، ناپایداری در وضعیت شبکه یا فاکتورهای دیگر به وقوع خواهد پیوست. مشتریان باید درنظر داشته باشند که پس از اعمال تغییرات روی الگوریتم‌های بیت‌کوین، ارسال یا دریافت به مدت ۲۴ ساعت یا حتی بیشتر متوقف خواهد شد.

چیزی حدود بیست پلتفرم مبادله بیت کوین اعلام کرده‌اند هر دو ارز دیجیتالی زیرمجموعه بیت کوین را ارائه خواهند کرد اما این زیرمجموعه‌ها نیز به احتمال زیاد فرایند تبادل وجه را به‌طور موقت، متوقف خواهند کرد.

کاربرانی که از کلیدهای شخصی (Private Keys) مخصوص ارزهای دیجیتالی استفاده می‌کنند پس از اعمال انشعاب، به هر دو زنجیره دسترسی خواهند داشت. بسته به محل نگهداری بیت‌کوین، این دسته از کاربران از راهکارهای متفاوتی برای دسترسی به هر دو ارز بهره‌مند خواهند شد. این کاربران می‌توانند منتظر بمانند تا کیف پول دیجیتالی آن‌ها پشتیبانی از هر دو ارز را در دستورکار قرار دهد. علاوه بر این می‌توانید سرمایه خود را به کیف پول دیجیتالی دیگری که از این دو زنجیره پشتیبانی می‌کند انتقال دهید.

این راهکار برای تمام کاربرانی که از اپلیکیشن‌های ویژه نگهداری بیت کوین با امکان مالکیت کلید شخصی پشتیبانی می‌کنند تعمیم یافتنی است. درنظر داشته باشید که هیچ خطری در زمان اجرای فرایند انشعاب سخت یا پس از آن، موجودی شما را تهدید نمی‌کند.

بیت کوین کش
Bitcoin Cash
پروژه‌ای است که پس از تاریخ دهم مرداد احتمالا بارها نام آن را خواهید شنید. بیت کوین کش که با عنوان مخفف BCC شناخته خواهد شد در بسیاری از زمینه‌ها مشابه با بیت کوین یا همان BTC خواهد بود و تنها تغییرات محدودی را در آن شاهد خواهیم بود. این تغییرات بیشتر در پایه کدها اعمال شده و به صورت زیر لیست می‌شوند:

  • افزایش محدودیت سایز بلاک‌: بیت کوین کش افزایش محدودیت اندازه بلاک‌ها به هشت مگابایت را به همراه خواهد داد.
  • محفاظت ویژه: همان‌طور که گفتیم پس از اعمال تغییرات، دو زنجیره پیش روی کاربران خواهد بود. بیت کوین کش این امکان را فراهم می‌کند تا ایجاد وقفه را در فرایندهای مالی کاربر به حداقل ممکن رسانده و امکان حضور مسالمت آمیز دو زنجیره را در کنار هم فراهم کند.
  • نوع جدیدی از تبادلات: بیت کوین کش نوع جدید تبادلات مالی را با مزایای ویژه به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، می‌توان به امضای مقدار ورودی اشاره کرد که راهکاری ویژه برای بهبود امنیت کیف پول دیجیتالی به حساب می‌آید.

به عنوان سخن پایانی درنظر داشته باشید که بیت کوین کش پشتیبانی گسترده را از بازار ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده پشت خود خواهد داشت. در لیست پشتیبانی بیت کوین کش، ماینرها، وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های خرید و فروش و کلاینت‌هایی نظیر Bitcoin ABC، Unlimited و Classic نیز به پیشبرد اهداف پروژه کمک خواهند کرد.

منبع: شهر سخت افزار


برچسب ها :
دسته بندی : اقتصاد , دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه