آخرین اخبار

» دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات » اولین گوشی همراه بدون باتری معرفی شد؛ حرکتی نو برای به فراموشی سپردن باتری‌های الکترونیکی

تاریخ انتشار : 2017/07/01 - 7:25

 کد خبر: 6482
 411 بازدید

اولین گوشی همراه بدون باتری معرفی شد؛ حرکتی نو برای به فراموشی سپردن باتری‌های الکترونیکی

اولین گوشی همراه بدون باتری معرفی شد؛ حرکتی نو برای به فراموشی سپردن باتری‌های الکترونیکی

با گذشت حدود ۴۴ سال از زمان اختراع اولین گوشی همراه، این دستگاه‌ها با تغییرات و دگرگونی‌های مختلفی روبرو شده‌اند. اما در طی این سال‌ها یک ویژگی مهم که تامین انرژی توسط مجموعه‌ای از باتری‌ها است در بین همه‌ آن‌ها مشترک بوده است. با این وجود شاید روزی فرا رسد که گوشی‌های هوشمند بدون باتری هم روانه بازار شوند.

اولین گوشی همراه ساخته شده به دست بشر با وزنی در حدود ۱٫۴ کیلوگرم قادر بود با هر بار شارژ کامل که در حدود ۱۰ ساعت به طول می‌انجامید تنها در حدود ۳۰ دقیقه شارژدهی داشته باشد. اما امروزه با استفاده از فناوری‌های نظیر شارژ سریع این اعداد و ارقام یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای را تجربه کرده اند و به کاربران اجازه می‌دهند که با هر بار شارژ گوشی هوشمند خود تا یک یا دو روز بدون دغدغه از آن استفاده کنند.

اما در حالی که گروهی از محققان مشغول ساخت و طراحی نسل جدید از باتری‌ها هستند، گروهی دیگر معتقدند که می‌توان با روشی دیگر و بدون استفاده از باتری‌ها انرژی موردنیاز این دستگاه‌ها را تامین کرد. به تازگی محققان دانشگاه Washington توانسته اند نسخه اولیه از گوشی همراه جدیدی را تولید کنند که با جمع آوری انرژی‌های موجود در محیط اطراف می‌تواند بدون نیاز به منبع دیگری، انرژی موردنیاز خود را تامین نماید.

به منظور کاهش میزان مصرف باتری، این تیم از محققان وادار شده‌اند تعریف پایه‌ای جدیدی برای ساختار گوشی‌های همراه ارائه دهند و در هر بخش به منظور کاهش میزان مصرف انرژی از سیستم جدیدی استفاده کنند. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی این تیم، ایده اصلی ساخت این گوشی از یک ابزار جاسوسی قدیمی که در زمان جنگ سرد توسط ارتش شوروی مورداستفاده قرار می‌گرفت الهام برداری شده است. این ابزار جاسوسی فاقد باتری بوده و انرژی مورد نیاز خود را در اثر قرار گرفتن در مسیر موج‌های رادیویی بدست می‌آورده است.

این تیم تحقیقاتی اعلام کرده است که سیگنال‌های ارسال شده توسط دکل‌های مخابراتی می‌تواند نقش این موج‌های رادیویی لازم را ایفا کند و انرژی لازم را به این گوشی‌ها برساند. اگرچه نسخه اولیه از این گوشی تنها دارای دکمه‌های تماس و یک نشانگر LED است اما محققان دانشگاه واشنگتن امیدوار هستند بتوانند در نسخه بعدی علاوه بر اضافه کردن یک صفحه نمایش الکترونیکی برای نمایش متون، کیفیت صدای تماس‌ها را هم ارتقا دهند.

منبع: شهر سخت افزار


برچسب ها :
دسته بندی : دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه