آخرین اخبار

» سیاسی،بین الملل،ایران و جهان » افزایش درآمد ایران از پروازهای قطر؛ کمتر از آنچه تصور می شود

تاریخ انتشار : 2017/06/06 - 13:12

 کد خبر: 6167
 554 بازدید

در پی تحریم های ایجاد شده اجازه عبور از آسمان کشورهای عربستان، بحرین و امارات را ندارند و به ناچار مجبورند تا از آسمان ایران و عراق برای گذر به کشورهای منطقه شاخ آفریقا، اروپا و آفریقای جنوبی استفاده کنند.

افزایش درآمد ایران از پروازهای قطر؛ کمتر از آنچه تصور می شود

افزایش درآمد ایران از پروازهای قطر؛ کمتر از آنچه تصور می شود

همانطور که احتمالا اطلاع دارید در پی تشدید مناقشه سیاسی بین کشورهای عربی و قطر در روز گذشته، شرایط برای همکاری ایران با قطر بهبود یافته است.

تمامی همسایگان قطر از جمله عربستان، بحرین و امارات این کشور کوچک اما بسیار ثروتمند را تحریم کرده و مرز های خود را به روی آن بسته اند از این رو فرصت های اقتصادی زیادی برای ایران پدید آمده است.

یکی از زمینه های مشارکت بدون شک مربوط به پروازهای شرکت هواپیمایی معروف قطر (قطر ایر ویز) است که در پی تحریم های ایجاد شده اجازه عبور از آسمان کشورهای عربستان، بحرین و امارات را ندارند و به ناچار مجبورند تا از آسمان ایران و عراق برای گذر به کشورهای منطقه شاخ آفریقا، اروپا و آفریقای جنوبی استفاده کنند.

به گفته مسئولان سازمان هواپیمایی کشورمان، در هر شبانه روز ۹۵۵ پرواز از آسمان ایران عبور می کنند که در پی وقوع این شرایط احتمالا ۲۰۰ پرواز به شمار فعلی افزوده خواهد شد.

از سوی دیگر براساس آمار و ارقام موجود نرخ تعرفه عبور هواپیماهای مسافربری از آسمان کشورمان بسته به مدت زمان حضور آن ها در آسمان ایران بین ۵۰ تا ۲۰۰۰ دلار اعلام شده است و برای یک ساعت پرواز در آسمان ایران، دریافت رقمی در حدود ۱۲۰۰ دلار معمول است.

هرچند مسئولان امر از اعلام رقم دقیق درآمد ایران از این طریق به دلیل شرایط رقابتی با کشورهای همسایه خودداری می کنند اما براساس آمار های قدیمی به نظر می رسد که به ازای افزایش هر ۲۰۰ پرواز در طول روز، افزایش ۵۰ میلیون دلاری در آمد های سالانه ایران قابل پیش بینی است.

به هر روی باید گفت که علیرغم جو روانی ایجاد شده در فضای مجازی، با توجه به افزایش ۲۰۰ پرواز نسبت به ۹۵۵ پرواز فعلی، درآمد سالانه ایران در پی تحریم های قطر در نهایت افزایش در حدود ۲۰ درصد خواهد داشت و مسلما چنین افزایشی نمی تواند چندان تحول ساز باشد.

 

 

منبع:دیجیاتو


برچسب ها :
دسته بندی : سیاسی،بین الملل،ایران و جهان
ارسال دیدگاه