آخرین اخبار

» دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات » آموزش راه اندازی شبکه LAN

تاریخ انتشار : 2017/12/02 - 0:30

 کد خبر: 7896
 315 بازدید

آموزش راه اندازی شبکه LAN

آموزش راه اندازی شبکه LAN

اگر در محل کار یا منزل بیشتر از چند کامپیوتر دارید، حتما به این فکر افتادید که این کامپیوتر ها را به هم وصل کنید و فایل های خود را به اشتراک بگذارید، پرینتر را بین چند سیستم مشترک استفاده کنید و اگر سیستمی به اینترنت وصل است آنرا در بین بقیه کامپیوتر ها به اشتراک بگذارید.

در این مطلب ایجاد شبکه بین ۲ یا چند کامپیوتر را خواهید آموخت

شبکه LAN از طریق کابل انجام میگیرد، و برای انجام این کار به کارت شبکه LAN نیز احتیاج دارید.

ابتدا باید دقت کنید که نام کامپیوتر هایی که میخواهید به شبکه وصل کنید با هم متفاوت باشند.

برای این منظور بر روی آیکون Computer راست کلیک کرده و Properties را انتخاب میکنید، در قسمت Computer name وارد گزینه Change Setting شده و بر روی دکمه Change کلیک میکنید.

آموزش شبکه LAN

آموزش شبکه LAN

در این قسمت نام کامپیوتر را میتوانید انتخاب کنید. گزینه WORKGROUP فعال باید باشد.

آموزش شبکه LAN

بعد از انجام این کار کامپیوتر را ریستارت کنید.

حال باید برای کامپیوتر ها آدرس IP به صورت دستی تنظیم کنیم.

از قسمت Control Panel  وارد قسمت Networking And Sharing Center شوید، از منوی سمت چپ گزینه Change Adapter Setting را زده و بر روی Local Area Connetction راست کلیک کرده و properties را انخاب کنید.

آموزش شبکه LAN

آموزش شبکه LAN

از صفحه باز شده گزینه Internet Protocol Vertion 4 را انتخاب و بر روی دکمه Properties کلیک کنید.

آموزش شبکه LAN

در این صفحه با انتخاب گزینه Use The Following IP Address میتوانید به صورت دستی آی پی را وارد کنید.

برای کامپیوتری که به عنوان سرور میخواهید استفاده کنید به صورت زیر آی پی را وارد میکنید.

آموزش شبکه LAN

سپس همین مراحل را برای کامپیوتر های دیگر تکرار کنید، با این تفاوت که به انتهای عدد آی پی باید یکی اضافه کنید و در فیلد Default Gateway آدرس آی پی کامپیوتر اول را وارد کنید.

آموزش شبکه LAN

برای باز کردن دسترسی کامپیوتر ها در صفحه Network And Sharing Center از منو سمت چپ Change Advanced Sharing Settings  را انتخاب کرده، وارد قسمت های Home و Public شده و همه گزینه ها به جز گزینه آخر که مربوط به پسورد میباشد باید روشن باشد، و فقط این گزینه را بر روی خاموش قرار دهید.

آموزش شبکه LAN

آموزش شبکه LAN

اشتراک گذاری فایل
برای این کار یک پوشه ایجاد میکنید و بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب و وارد تب Sharing شوید، دکمه Share را بزنید و نام کاربری که میخواهید دسترسی داشته باشد را Add کنید، و دسترسی Read / Write را انتخاب کنید و دکمه OK را بزنید، اکنون پوشه شما در شبکه قابل رویت است.

آموزش شبکه LAN

آموزش شبکه LAN

برای دیدن پوشه به اشتراک گذارده شده، از منو استارت وارد Computer شوید و از سمت چپ بر روی Netrwork کلیک کنید. در اینجا لیستی از کامپیوتر های شبکه را خواهید دید که میتوایند وارد هرکدام شده و فایل انتخابی خود را بردارید.

اشتراگ گذاری پرینتر
برای اشتراک گذاری پرینتر در قسمت Control Panel وارد Devices And Printer  و بر روی آیکون پرینتر خود راست کلیک کرده Properties را انتخاب کرده و از تب بالا وارد Sharing شده و بر روی Share This Printer کلیک کرده و دکمه ok را بزنید.

آموزش شبکه LAN

برای استفاده از پرینتر در کامپیوتر دیگر در همان صفحه Devices And Printer از منو بالا Add a Printer را انتخاب کرده و بر روی Add A Network, Wireless کلیک میکنید و کامپیوتر شبکه را برای پیرنتر ها جستجو میکنید نام پرینتر مورد نظر را یافته و آنرا انتخاب میکنید، این پرینتر در لیست پرینتر های شما اضافه میشود و میتوانید از آن استفاده کنید.

( در این حالت باید کامپیوتر اول و پرینتر روشن باشد)

آموزش شبکه LAN

اشتراک گذاری اینترنت
برای اینکه اینترنتی که به سیتسم اول متصل است را بتوانید در دیگر سیستم ها استفاده کنید به صفحه Change Adapter Settings رفته و بر روی کارت شبکه LAN راست کلیک کرده، وارد Properties شده و از تب Sharing گزینه Allow Other Network Users را انتخاب و از لیست زیر کارت شبکه ای که اینترنت را از آن دریافت میکنید را انتخاب و دکمه OK  را میزنید، حال میتوایند در کامپیوتر های دیگر از اینترنت استفاده کنید.

آموزش شبکه LAN

 

منبع: سرزمین دانلود

 


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه