آخرین اخبار

» مناسبت » ۶ اسفند، ۲۴ فوریه، ۲۶ جمادی الاول، زادروز امیر هوشنگ ابتهاجمتخلص به ه.ا.سایه

تاریخ انتشار : 2018/02/25 - 1:01

 کد خبر: 4786
 635 بازدید

۶ اسفند، ۲۴ فوریه، ۲۶ جمادی الاول، زادروز امیر هوشنگ ابتهاجمتخلص به ه.ا.سایه

۶ اسفند، ۲۴ فوریه، ۲۶ جمادی الاول، زادروز امیر هوشنگ ابتهاجمتخلص به ه.ا.سایه

سال‌های آغازین زندگی استیو جابز

استیو جابز در ۲۴ فوریهٔ سال ۱۹۵۵ در سان‌فرانسیسکو از مادری به نام جوئَن کارول شیبل که از تبار آلمانی-سوییسی بود و پدری سوری و مسلمان به نام عبدالفتاح جان جندلی که هردو دانشجو بودند زاده شد. گاهی از جابز به‌واسطهٔ سوری بودن پدرش به‌عنوان یک آمریکایی عرب یاد می‌شود. کارول و عبدالفتاح در آن زمان هنوز با هم ازدواج نکرده‌بودند. هنگامی که استیو به دنیا آمد جندلی و دوستش جوئن شیبل که هر دو ۲۳۳ ساله بودند نمی‌توانستند فرزندشان را بزرگ کنند. جوئن که از یک خانواده مسیحی محافظه‌کار بود، نمی‌توانست خانواده‌اش را متقاعد کند که با یک عرب مسلمان ازدواج کند.

در نهایت استیو توسط پل رینهولد جابز (تولد: ۱۹۲۲، مرگ: ۱۹۹۳) و همسرش که یک ارمنی آمریکایی به نام کلارا هاگوپیان (تولد: ۱۹۲۴، مرگ: ۱۹۸۶) بود، به فرزندی پذیرفته شد.هنگامی که از «پدر و مادر خواندهٔ» او سؤال شد، جابز با پافشاری پاسخ داد که «پل و کلارا جابز پدر و مادر من بودند». او بعدها در زندگی نامهٔ خود اظهار داشته که «۱٬۰۰۰ درصد آنها پدر و مادر من بودند.» هنگامی که استیو ۵۵ساله بود، خانوادهٔ جابز از سان‌فرانسیسکو بهمانتین ویو در کالیفرنیا نقل مکان کردند. مانتین ویو در درهٔ سیلیکون قرار داشت. استیو فرزند دره بود و روح و انرژی درهٔ سیلیکون بر اعماق وجود استیو تأثیر گذاشت. بعدها، پل و کلارا دختری به نام پتی را به فرزندخواندگی پذیرفتند. پل جابز که یک مکانیک ماهر کارخانهٔ ساخت لیزر بود، مقدمات ابتدایی الکترونیک و طریقهٔ کار با دست‌ها را به پسرش آموزش داد. کلارا جابز یک حسابدار بود و به استیو خواندن را پیش از رفتن به مدرسه آموخت.

جابز در سال ۱۹۹۵ در پاسخ به این سؤال که می‌خواهد چه چیزهایی را به فرزندانش منتقل کند، چنین گفت: «تنها می‌خواهم برای آنها به همان خوبی باشم که پدرم برای من بود و در تمام مدت زندگی‌ام نیز به این مسئله فکر می‌کنم.»

پدر و مادر بیولوژیکی جابز، در ژوئن ۱۹۵۷ صاحب فرزند دیگری به نام مونا (مونا سیمپسون) شدند. جابز برای اولین بار مونا را در ۲۷سالگی ملاقات کرد.

 

امیر هوشنگ ابتهاج که بود؟

او در ۶ اسفند ۱۳۰۶ در رشت متولد شد. پدرش آقاخان ابتهاج از مردان سرشناس رشت و مدتی رئیس بیمارستان پورسینای این شهر بود. هوشنگ ابتهاج دوره تحصیلات دبستان را در رشت و دبیرستان را در تهران گذراند و در همین دوران اولین دفتر شعر خود را به نام نخستین نغمه‌ها منتشر کرد. ابتهاج در جوانی دلباخته دختری ارمنی به نام [گالیا] شد که در رشت ساکن بود و این عشق دوران جوانی دست مایه اشعار عاشقانه‌ای شد که در آن ایام سرود. بعدها که ایران غرق خونریزی و جنگ و بحران شد، ابتهاج شعری به نام کاروان (دیرست گالیا…) با اشاره به همان روابط عاشقانه‌اش در گیرودار مسائل سیاسی سرود. ابتهاج مدتی به عنوان مدیر کل شرکت دولتی سیمان تهران به کار اشتغال داشت.

منزل شخصی سایه که از منازل سازمانی شرکت سیمان است در سال ۱۳۸۷ با نام خانه ارغوان به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده‌است. دلیل این نام گذاری وجود درخت ارغوان معروفی در حیاط این خانه است که سایه شعر معروف ارغوان خود را برای آن درخت گفته‌است.

سایه در سال ۱۳۴۶ به اجرای شعرخوانی بر مزار حافظ در جشن هنر شیراز می‌پردازد که دکتر باستانی پاریزی در سفرنامه معروف خود (از پاریز تا پاریس) استقبال شرکت کنندگان و هیجان آنها پس از شنیدن اشعار سایه را شرح می‌دهد و می‌نویسد که تا قبل از آن هرگز باور نمی‌کرده‌است که مردم از شنیدن یک شعر نو تا این حد هیجان زده شوند.

ابتهاج از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۶ سرپرست برنامه گل‌ها در رادیوی ایران (پس از کناره گیری داوود پیرنیا) و پایه‌گذار برنامه موسیقایی گلچین هفته بود.[۲] تعدادی از غزل‌ها، تصنیف‌ها و اشعار نیمایی او توسط موسیقی‌دانان ایرانی نظیر شجریان، ناظری و حسین قوامی اجرا شده‌است. تصنیف خاطره انگیز تو ای پری کجایی و تصنیف سپیده (ایران ای سرای امید) از اشعار سایه است. سایه بعداز حادثه میدان ژاله (۱۷ شهریور ۱۳۵۷) به همراه محمدرضا لطفی، محمدرضا شجریان و حسین علیزاده، به نشانه اعتراض از رادیو استعفاء داد.

از مهم‌ترین آثار هوشنگ ابتهاج تصحیح او از غزل‌های حافظ است که با عنوان حافظ به سعی سایه نخستین بار در ۱۳۷۲ توسط نشر کارنامه به چاپ رسید و بار دیگر با تجدیدنظر و تصحیحات تازه منتشر شد. سایه سال‌های زیادی را صرف پژوهش و حافظ شناسی کرده که این کتاب حاصل تمام آن زحمت هاست که سایه در مقدمه آن را به همسرش پیشکش کرده‌است.

رویدادها

 • ۱۸۴۸ – مردم فرانسه علیه پادشاه لویی فیلیپ شوریدند او را برکنار نمودند.
 • ۱۹۴۹ – قرارداد آتش‌بس میان اسرائیل و مصر امضا شد.
 • ۱۳۳۲ – دستگیری حسین فاطمی پس از کودتای ۲۸ مرداد و چند ماه اختفا در منزل دوستانش.

زادروزها

 • ۱۹۴۴ – زادروز دیوید واینلند، فیزیک‌دان آمریکایی؛ برندهٔ جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۲.
 • ۱۹۵۵ – زادروز استیو جابز، کارآفرین، مخترع آمریکایی؛ از بنیانگذران شرکت رایانه‌ای اپل.
 • ۱۹۶۷ – زادروز برایان اشمیت، اخترفیزیک‌دان استرالیایی؛ برندهٔ جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۱.
 • ۱۳۰۶ – هوشنگ ابتهاج، شاعر غزل سرای ایرانی
 • ۱۳۳۳ – ابراهیم رضایی بابادی، سیاست‌مدار، استاندار کرمانشاه در کابینه دولت تدبیر و امید، نخستین استاندار خراسان جنوبی و سرپرست استانداری تهران در کابینه دولت اصلاحات.
 • ۱۳۵۲ – دیویا بهاراتی، بازیگر هندی
 • ۱۳۵۹ – شاهد کاپور، بازیگر هندی

درگذشت‌ها

 • ۱۸۱۰ – درگذشت هنری کاوندیش، فیزیک‌دان انگلیسی؛ کاشف هیدروژن.
 • ۱۸۵۶ – درگذشت نیکلای ایوانویچ لباچفسکی (در تصویر)، ریاضیدان روس.
 • ۱۹۵۳ – درگذشت کارل رودولف گرد فون روندشتت، نظامی آلمانی؛ فیلد مارشال ورماخت در جنگ جهانی دوم.
 • ۱۹۹۳ – درگذشت بابی مور، فوتبالیست انگلیسی.
 • ۲۰۰۱ – درگذشت کلود شانون، ریاضیدان؛ مهندس الکترونیک و رمزنگار آمریکایی؛ پدر نظریه اطلاعات و دارای مدال افتخار IEEE.
 • ۱۳۷۷ – ابوالحسن ابتهاج بانکدار و از رؤسای سازمان برنامه و بودجه

مناسبت های قمری( ۲۶ جمادی الاول )

 • وفات «ابن طیفور» (۲۸۰ ق)
 • قتل «تگودار احمد» (۶۸۳ ق)
 • وفات آیهالله العظمی «نائینی» (۱۳۵۵ ق)

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : مناسبت
ارسال دیدگاه