آخرین اخبار

» مناسبت » ۱۷ بهمن ماه روز شاه عباس / تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام

تاریخ انتشار : 2018/02/06 - 0:29

۱۷ بهمن ماه روز شاه عباس / تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱۷ بهمن ماه روز شاه عباس / تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام

شاه عباس یکم (زادهٔ ۹۷۸ ه‍. ق. – درگذشتهٔ ۱۰۳۸ ه‍. ق. / ۱۵۷۱ – ۱۶۲۹م)، معروف به شاه عباس بزرگ ، نام‌دارترین پادشاه دورهٔ صفویان است. او فرزند شاه محمد خدابنده و پنجمین شاه از دودمان صفوی است که از سال ۹۹۶ ه. ق تا زمان مرگش، به مدت بیش از ۴۲ سال با اقتدار بر ایران شهریاری نمود. او به معماری، موسیقی، نقاشی و شعر علاقه داشت ومیدان نقش جهان، عالی‌قاپو، بخش‌هایی از عمارت چهل‌ستون، چهارباغ و پل‌های سی‌وسه‌پل و خواجو بر روی زاینده رود از آثار به‌جای مانده از دوران سلطنت وی هستند. شاه عباس فردی سخت گیر و جدی بود. هیچ گونه رحمی با متخلفین نداشت و با مجازات‌هایی بسیار سخت با آنان برخورد می‌کرد و این کار او باعث امنیت در جاده‌ها و شهرها شد.

شاه عباس هنگامی به سلطنت رسید که غرب و شمال غربی ایران در تصرف دولت عثمانی بود و همچنین در شمال شرق ایران نیز خراسان جولان‌گاه ازبک‌ها شده بود. در داخل کشور نیز طی ۱۲ سال پس از مرگ شاه تهماسب و در دوران پادشاهی شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده، قدرت شاه کاهش پیدا کرده بود. دسته‌بندی‌های قبیله‌ای قزلباشان مجدداً به شکل افزاینده‌ای بروز کرده و دوگانگی میان ترکان و تاجیکان (مردم غیر ترک) شدت پیدا کرده بود. در نتیجه این چند دستگی، هر یک از مقامات دولتی در اندیشه منافع و قدرت خویش بود و کشور دچار هرج و مرج گردیده بود. شاه عباس با اولویت بندی مشکلات متعدد توانست در طول سلطنتش سلسله صفویه را به اوج قدرت، شکوه و عظمت برساند.

عباس میرزا به همراه علی‌قلی‌بیگ گورکان شاملو در جنگ‌های خراسان، محاصره قلعه نیشابور، محاصره قلعه تربت و نبرد تیرپل علیه پدرش شاه محمد خدابنده (شاه وقت) جنگید. وی در هجده سالگی (حدود ۱۷بهمن ماه) قزوین را متصرف شد و در نهایت خود را شاه ایران خواند.

شاه عباس در ابتدای پادشاهی، برای آن‌که خیالش از حمله پیش‌دستانه امپراتوری عثمانی به قلمروهای ایران آسوده گردد، پیمان‌نامهٔ صلح با آن کشور بست و مناطقی کردنشین در عراق و سوریه کنونی را به آنان واگذار کرد. سپس به بهینه‌سازی امور درون کشوری و فرونشاندن شورش استان‌ها پرداخت. او نخست ازبکان را شکست داد و سپس به جنگ با دولت عثمانی درآمد. او در سه نوبت با عثمانی‌ها جنگید و در هر سه بار پیروز شد. هم‌چنین دو بار به گرجستان حمله کرد. از واپسین لشکرکشی‌های او می‌توان فتح قندهار و آزادسازی جزیره‌ها و بندرهای خلیج فارس از نیروهای پرتغالی را نام برد. در زمان شاه عباس درآمد دولت ایران بالا رفت و بازرگانی با کشورهای اروپایی و چین افزایش یافت. او بسیاری از نقاط ایران را آباد کرد و بناهای بسیاری ساخت که هنوز برخی از آن‌ها پابرجاست.

 

 

رویدادها

  • ۱۳۲۱- تثبیت نخست وزیری قوام السلطنه
  • ۱۳۵۷- راهپیمائی مردم در حمایت از دولت موقت
  • ۱۳۶۱- آغاز عمللیات والفجر
  • ۱۳۶۶ – تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام به فرمان خمینی.
  • ۱۳۸۶ – برکناری عباسعلی عمید زنجانی از ریاست دانشگاه تهران.
  • حضور بختیار در مجلس و تصویب طرح انحلال ساواک و دستگیری نخست وزیران و وزیران دولت که از سال ۴۱  تا آن زمان از قدرت سوء استفاده کرده بودند.

زادروز ها

  • آلیس اوه ( بازیگر فیلم پیشتازان فضا به تاریکی )، سال ۱۹۸۲
  • کتی نجیمی ( بازیگر فیلم وال یی )، سال ۱۹۵۷

مرگ ها

  • ۱۳۴۶- دکتر مهدی بیانی (۱۲۸۵ همدان – بهمن ۱۳۴۶)، بنیانگذار کتابخانه ملی ایران، کارشناس نسخه‌های خطی فارسی، نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران بوده‌است.

برچسب ها : ,
دسته بندی : مناسبت
ارسال دیدگاه