آخرین اخبار

» دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات » کشف هشتمین قاره جهان توسط دانشمندان

تاریخ انتشار : 2017/02/18 - 12:51

 کد خبر: 4498
 569 بازدید

کشف هشتمین قاره جهان توسط دانشمندان

کشف هشتمین قاره جهان توسط دانشمندان

در این تحقیقات به وجود قاره ای بزرگ در زیر آبها اشاره شده است. سرزمینی پهناور که تمام ویژگی های لازم برای قاره هشتم بودن را دارد.

بی بی سی نوشت: همه ما در مدرسه خوانده‌ایم که دنیا هفت قاره دارد اما ممکن است از این بعد شمار قاره‌های کره زمین در کتاب‌های درسی تغییر کند و بخوانیم که دنیا هشت قاره دارد.

دانشمندان دانشگاههای کالدونیا، استرالیا و نیوزلند می‌گویند، در اقیانوس آرام جنوبی، فقط قله کوهها و چند جزیره کوچک از آب بیرون هستند که آن قله‌ها نیوزلند و آن جزایر، مجمع‌الجزایر کالدونیای نو هستند. قاره هشتم “زیلندیا” نام گرفته است و دانشمندان برای به رسمیت شناختن آن تلاش خود را آغاز کرده‌اند.

بر اساس این تحقیق که در نشریه انجمن جغرافی آمریکا منتشر شده، قاره “زیلندیا” پنج میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد که تقریبا دو سوم مساحت قاره مجاور آن یعنی استرالیا است.

۹۴ درصد این قاره زیر آب است و فقط دو قطعه زمین بزرگ، دو جزیره شمالی و جنوبی نیوزلند و مجمع‌الجزایر کالدونیای نو از آب بیرون هستند.

شاید به نظر برسد برای اینکه قاره‌ای به عنوان قاره شناخته شود لازم است که زیر آب نباشد اما دانشمندان برای قاره دانستن یک زمین، معیارهایی مانند بلندتر بودن از محیط اطراف، محدوده کاملا مشخص تمایز زمین‌شناختی و پوسته‌ای ضخیم‌تر از کف اقیانوس را در نظر می گیرند و این قاره جدید تمام مشخصات مذکور را دارد.

پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام داده‌اند می گویند قرار دادن زیلندیا در زمره قاره‌های جهان فقط اضافه شدن یک نام به فهرست قاره‌ها نیست؛ قاره‌ای که اینگونه زیر آب رفته اما همچنان یک پارچه است و قطعه قطعه نشده، برای شناخت پیوستگی یا گسستگی پوسته قاره‌ها مفید است.

هیچ نهاد مرجع بین‌المللی برای شناسایی رسمی قاره‌ها وجود ندارد. شاید گذر زمان و تحقیقات بیشتر به این قاره هشتم آنقدر وزن و اعتبار بدهد که نویسندگان کتاب‌های درسی را به تغییر تعداد قاره ها متقاعد کند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه