آخرین اخبار

» استان » همایش بین المللی خرما در بوشهر آغاز شد

تاریخ انتشار : 2019/11/14 - 10:16

 کد خبر: 13914

همایش بین المللی خرما در بوشهر آغاز شد

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر در آیین آغازین این همایش گفت: استان بوشهر با تولید ۱۵۰ هزار تن خرما درسال دومین تولید کننده این میوه گرمسیری در کشور است که ۲۰درصد آن صادر می‌شود.

خورشید گزدرازی افزود: بیشترین مصرف آن داخلی است و کشورهای اوراسیا، آسیای جنوب شرقی و حوز خلیج فارس عمده مقصدهای صادراتی خرمای استان بوشهر است.

وی تاکید کرد: نگاه به صادرات نیاز به تحول در داشت، کاشت و برداشت دارد و این تغییرات با همکاری دستگاه‌های ذیربط در دستور کار قرار گرفته‌است.

گزدرازی ادامه داد: آموزش و بازرایابی حرفه‌ای و تغییر در بسته‌‍‍بندی حرفه‌ای این محصول با هدف رونق یافتن فروش باید در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: مهمترین کار در خرما  و فرآوری و توسعه صنایع تبدیلی است تا در بازارهای جدید صاحب جایگاه و پایگاه قوی شویم.

گزدرازی ادامه داد: در این ارتباط باید قوانین حوزه صادرات اصلاح شود زیرا بسیاری از قوانین موجود مخل تولید است ,  پیشنهادهایی در این زمینه ارائه شده‌است.

وی یادآور شد: تعدد بخشنامه در واردات و صادرات به جایی می‌رسد که برداشت سلیقه‌ای از قوانین می‎شود از این رو دولت باید بخشنامه‎‌های مدنظر را با هدف تولید و صادرات اصلاح کند.

گزدرازی  افزود: اصلاح شیوه آبیاری سنتی با توجه به بحران کم آبی، ممنوعیت استفاده از شیره صنعتی تولید شده از نبات بدون پروانه بهداشتی، اجرایی کردن گاز متیل بروماید توسط وزارت جهاد کشاورزی، تکثیر نهال از طریق کشت بافت به منظور دسترسی آسان کشاوران، اختصاص اعتبار لازم و بهره کم به تولید کنندگان به منظور نوسازی ماشین آلات فرسوده از جمله درخواست مدنظر در حوزه نخیلات استان بوشهر است.

بیشترین ارقام خرما در استان بوشهر کبکاب، زاهدی، شکر و خاصویی است و بیشترین محصول در شهرستان‌های دشتستان، تنگستان، دشتی و جم به دست می‌آید.

رایزن اقتصادی بازرگانی کشور بنگلادش، رئیس اتاق بازرگانی منمن ترکیه، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس نظام صنفی و منابع طبیعی کشور، رئیس انجمن ملی خرما و نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی از جمله حاضران در این همایش بین المللی هستند.

استان بوشهر با بیش از ۶ میلیون اصله نخل در سطح ۳۴ هزار هکتار نخلستان سالانه ۱۵۰ هزار تن خرما تولید می‌کند. 

منبع:ایرنا فارسی


برچسب ها :
دسته بندی : استان
ارسال دیدگاه