آخرین اخبار

» انتخابات » معرفی مصطفی هاشمی طبا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ انتشار : 2017/05/01 - 9:19

معرفی مصطفی هاشمی طبا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری

معرفی مصطفی هاشمی طبا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری

وضعیت نامزدی

نامزد انتخابات

سن و محل تولد

۷۱

اصفهان

زندگی‌نامه

مصطفی هاشمی‌طبا متولد ۱۳۲۵ در اصفهان است. او دانش‌آموخته‌ی نساجی دانشگاه امیرکبیر در مقطع کارشناسی ارشد است و آن طور که در سوابقش آمده متخصص سیستم آنالیز از سازمان مدیریت صنعتی است.

در سوابق او می‌توان به وزارت صنایع در کابینه‌ی میرحسین موسوی و معاون رییس‌جمهور در کابینه‌های هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی اشاره کرد. او همچنین از اعضای هیات موسس و عضو اولین دوره‌ی شورای مرکزی حزب کارگزارن سازندگی است.

او پیش‌تر یک بار در انتخابات دوره‌ی هشتم نامزد ریاست جمهوری شد که در میان ۱۰ نامزد با کسب ۰/۱ درصد آرا آخرین نفر شد.

تحصیلات

فوق‌لیسانس نساجی دانشگاه امیرکبیر

کارنامه‌ی سیاسی

وزیر صنایع در دولت‌های محمدجواد باهنر و میرحسین موسوی

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی (۱۳۷۲-۱۳۷۶)

ریاست کمیته‌ی ملی المپیک

مشاور وزیر ورزش و جوانان ۱۳۹۲

وعده‌ها

بدون موضوع

 

 حامیان سیاسی

 

حزب‌ها و گروه‌های سیاسی 

عضو هیات موسس و اولین دوره‌ی شورای مرکزی حزب کارگزارن

سوابق نظامی

سابقه‌ی نظامی ندارد

وبسایت و شبکه‌های اجتماعی

اینستاگرام: @hashemitaba.ir

تلگرام: @hashemitaba

توییتر: @hashemitaba_ir

وب‌سایت: hashemitaba.com

 

مقایسه مواضع

رفع حصر و آزادی سران جنبش سبز

مبهم

هاشمی طبا در یک مصاحبه با برنامه‌ی شناسنامه‌ی تلویزیون در تیرماه ۱۳۹۳ گفته بود: “شخصیت قبلی که از موسوی می‌شناختم طوری بود که نباید به این سمت و سو کشیده می‌شد. به نظرم در آن مقطع سکوت بیشتر به نفع کشور بود. هرچند که من احمدی نژاد، اقدامات و مصاحبه‌هایش را قبول نداشتم اما فکر می‌کنم در آن زمان موسوی باید بد را از بدتر تشخیص می‌داد و سکوت می‌کرد”

برجام

موافق

هاشمی‌طبا در برنامه گفتگوی خبری ۹ اردیبهشت در مورد برجام گفت: “‏یکی از توفقیات دولت آقای⁧ روحانی⁩ و آقای ⁧ظریف⁩ امضای معاهده‌ی ⁧برجام⁩ است و دشمنان ما به شدت مکدر شدند.” هاشمی‌طبا فروردین ۱۳۹۶: “همین برجام دلیل محکم کارآمدی دولت است. البته با برجام هم تهدید برطرف نشده است”

تنش‌زدایی با غرب

نسبتا مخالف

هاشمی‌طبا فروردین ۱۳۹۶: “وجه مشترک مذاکرات و صلح امام حسن این است که طرف مقابل ایران و طرف مقابل امام حسن هر دو ناحق بودند”

استفاده از اقلیت‌های مذهبی در کابینه

بدون موضع

تدریس زبان مادری در مدارس ابتدایی

بدون موضع

انتخاب وزیر زن

مبهم

هاشمی‌طبا در سال ۱۳۹۰: “اصلا چه ایرادی دارد که در ایران وزیر زن داشته باشیم، در بسیاری از کشورها وزیر ورزش زن هستند. ولی اینکه در ایران وزیر زن داشته باشیم نمی‌دانم خوب است یا نه”

گشت ارشاد

بدون موضع

رفع تبعیض‌های تحصیلی-شغلی علیه زنان

بدون موضع

هاشمی‌طبا در این مورد به صورت کلی نپرداخته است ولی در مرداد ۹۳ در مورد عدم حضور زنان در استادیوم به عنوان یکی از مصادیق تبعیض گفته بود: “چرا باید در سینما زن و مرد کنار هم بشینند در استادیوم نه”

اولویت احیای زاینده‌رود و دریاچه ارومیه

کاملا موافق

هاشمی‌طبا در اولین مناظره‌ی تلویزیونی در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ گفت: “به نظر من مهم‌ترین مساله‌ی امروز ایران حفظ محیط زیست و احیای کشاورزی است.” او پیشتر در فروردین۱۳۹۶ گفته بود: “متاسفانه سرزمین داخلی ما اکنون دچار بیماری‌ شده است به صورتی که ۶۰۰ دشت حاصلخیز وجود دارد که ۲۰۰ مورد آن دچار مشکل است. دریاچه هامون مانند دریاچه ارومیه به سمت خشکی پیش می‌رود. پس اولویت اول ما با این موارد و مشکلات حفظ سرزمینی و اصلاح کشاورزی است که البته در این راه مسائلی مانند برجام و جذب سرمایه‌های خارجی می‌تواند کمک کند”

اولویت رفع مشکل آلودگی هوا و ریزگردها

کاملا موافق

هاشمی‌طبا در اولین مناظره‌ی تلویزیونی در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ گفت: “به نظر من مهم‌ترین مساله‌ی امروز ایران حفظ محیط زیست و احیای کشاورزی است.” هاشمی‌طبا اگرچه مستقیما راجع به ریزگردها صحبت نکرده، اما اولویت خود را در مصاحبه‌ی فروردین ۹۶ “مشکلات حفظ سرزمینی” اعلام کرده است. او در این مصاحبه گفته: “اگر ما سرزمین نداشته باشیم هیچ چیزی برایمان وجود نخواهد داشت چه این سرزمین توسط بیگانگان اشغال شود و چه خودمان آن را از داخل تخریب کنیم و امروز ما در حال تخریب سرزمین خود هستیم”

اولویت بررسی حقوق‌های نجومی

نسبتا مخالف

هاشمی‌طبا فروردین ۱۳۹۶: “در دولت به تنهایی نمی‌شود با فساد مبارزه کرد؛ از طرفی هم نمی‌شود به بهانه‌ی مبارزه با فساد مدیران و مسئولان را بترسانیم. مبارزه با فساد کار بسیار ظریفی است و باید اراده‌اش وجود داشته باشد” او به طور خاص در مورد مساله‌ی حقوق‌های نجومی گفت: “این حرف‌هایی که در مورد فیش‌های نجومی می‌زنند شعار و شو است آدرس غلط دادن است.”

بررسی املاک نجومی در شهرداری تهران

مبهم

هاشمی‌طبا فروردین ۱۳۹۶: “در دولت به تنهایی نمی‌شود با فساد مبارزه کرد؛ از طرفی هم نمی‌شود به بهانه‌ی مبارزه با فساد مدیران و مسئولان را بترسانیم. مبارزه با فساد کار بسیار ظریفی است و باید اراده‌اش وجود داشته باشد”

شفافیت مالی قوه قضاییه

مبهم

هاشمی‌طبا فروردین ۱۳۹۶: “در دولت به تنهایی نمی‌شود با فساد مبارزه کرد؛ از طرفی هم نمی‌شود به بهانه‌ی مبارزه با فساد مدیران و مسئولان را بترسانیم. مبارزه با فساد کار بسیار ظریفی است و باید اراده‌اش وجود داشته باشد”

شفاف‌سازی مخارج انتخاباتی

بدون موضع

او در برنامه‌ی گفتگوی شبکه خبر ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ گفت که حاضر است درآمدهای خودش را اعلام کند ولی چیزی در مورد شفاف‌سازی مخارج انتخاباتی‌اش ذکر نکرده است

ادامه‌ی پرداخت یارانه‌ها

کاملا مخالف

هاشمی‌طبا در توییتی در ۹ اردیبهشت گفت: “توامندسازی مردم با اعانه دادن امکان پذیر نیست بلکه باید با کار و ارزش افزوده مردم را توانمند کنیم” هاشمی‌طبا فروردین ۹۶: “اولویت دوم من رسیدگی به محرومان،‌ معلولان و بیماران خاص است و در کنار آن قطع امتیازاتی که بی‌جهت به همه داده می‌‌شود مانند یارانه‌ها… متاسفانه گاهی دیده می‌شود که فردی در تبلیغات انتخاباتی‌‌اش می‌گوید من یارانه را ۳ یا ۵ برابر می‌کنم اینها یعنی خریدن رای مردم، که این خلاف تقوا، عقل و اداره مملکت است”

مسکن مهر

بدون موضع

اصلاح نظام سانسور و ممیزی

بدون موضع

لغو کنسرت‌های مجوزدار

بدون موضع

رفع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی

بدون موضع

راه‌اندازی اینترنت ملی

بدون موضع


برچسب ها : ,
دسته بندی : انتخابات
ارسال دیدگاه