آخرین اخبار

» سایتهای همسایه » سانحه‌های هوایی در جهان ورزش

تاریخ انتشار : 2016/11/30 - 9:49

سانحه‌های هوایی در جهان ورزش

سانحه‌های هوایی در جهان ورزش

پایگاه خبری تحلیلی دیار مهر(deyaremehr.ir):

ورزشکاران زیادی در سانحه‌های هوایی جان خود را از دست داده‌اند و تیم‌های زیادی از این سوانح متضرر شده‌اند.

به گزارش دیارمهر به نقل از آس، بامداد سه‌شنبه هواپیمایی که حامل تیم فوتبال چاپه کوئنسه بود در کلمبیا سقوط کرد تا دوباره جهان فوتبال شاهد حادثه دلخراش و غم‌انگیزی باشد. تیم برزیلی که برای دیدار فینال جام آمریکای جنوبی به کلمبیا سفر می‌کرد، تقریبا همه بازیکنان خود را از دست داد و تنها سه نفر از این حادثه جان سالم به در بردند. جهان ورزش در سال‌های گذشته شاهد چنین اتفاقات تلخی بوده است. در این حوادث ورزشکارانی جان خون را از دست دادند. در ادامه به این سانحه‌های هوایی اشاره می‌شود.

سقوط تورینو بزرگ در سوپرگا

در ۴ می سال ۱۹۴۹ هواپیمای حامل تیم فوتبال تورینو به علت بارش برف به دیوار کلیسای سوپرگا برخورد کرد. تیم ایتالیایی برای برگزاری دیدار برابر بنفیکا به لیسبون سفر کرده بود اما در راه بازگشت در نزدیکی تورین با سانحه هوایی رو به رو شد. در این حادثه ۳۱ نفر درگذشتند که بیشترشان عضو تیم تورینو بودند. در میان قربانیان نام اعضای تیم ملی ایتالیا نیز دیده می شد. والریو باچیگالوپو(دروازه بان) و برداران آلدو و دینو بالارین و والنتینو ماتزولا در این هواپیما حضور داشتند و جان خود را از دست دادند. همچنین اگری ارباستین، سرمربی تیم و روزنامه نگاران تورینی جز قربانیان بودند.

حادثه مونیخ و خداحافظی با دانکن ادواردز

ششم فوریه سال ۱۹۵۸ هواپیما منچستریونایتد پس از برگزاری دیدار یک چهارم نهایی جام اروپا برابر ستاره سرخ بلگراد در مونیخ توقف کرد تا سوخت گیری کند. اما وضعیت بد ( یخ زدگی) باند فرودگاه باعث شد تا تیم فوتبال یونایتد هرگز به مقصد نرسد. در این حادثه ۲۳ نفر جان خود را از دست دادند. بازیکنان، روزنامه نگاران، خدمه هواپیما و مدیران باشگاه انگلیسی از قربانیان بودند. راجر بیرن، مارک جونز و دانکن ادورادز از بازیکنان برجسته تیم نیز جز آن ها بودند. ادوادرز ستاره تیم یونایتد چند روز پس از حادثه به علت شدت جراحات وارد شده درگذشت. برخلاف حادثه سوپرگا و هواپیمای حامل تیم چاپکوئنسه در این سانحه هوایی افراد زیادی نجات پیدا کردند. در میان این ۲۱ نفر نام مت باسبی سرمربی تیم و بابی چارلتون ( بازیکن) دیده می شد. هر دو نخستین جام اروپایی شان را به همراه منچستریونایتد در سال ۱۹۶۸ ( ۱۰ سال پس از آن حادثه) فتح کردند.

پرواز ۵۴۸ سابنا

۱۷۲ نفر در ۱۵ فوریه سال ۱۹۶۱ پس از سقوط هواپیما بروکسل- زاونتم جان خود را از دست دادند. در میان جان باختگان ۱۸ نفر از اعضای تیم اسکیت آمریکای جنوبی حضور داشتند. آن ها قرار بود یک هفته بعد در رقابت های جهانی اسکیت پراگ شرکت کنند. این بازی ها به علت این اتفاق برگزار نشد.

پرواز DC-۹ پورتوریکو را بدون تیم والبیال گذاشت

در فوریه ۱۵ سال ۱۹۷۰ مشکل فنی یکی از موتورها دومینیکن باعث شد هواپیما لحظاتی پس از بلند شدن سقوط کند. ۱۰۲ نفر در این سانحه درگذشتند که در این میان اعضای تیم والیبال پورتوریکو نیز حضور داشتند. همچنین کارلوس تئو کروس، بوکسور دومینیکنی جان خود را از دست داد.

تراژدی آند

پرواز ۵۷۱ اورگوئه که ۴۵ نفر مسافر داشت در ۱۳ اکتبر سال ۱۹۷۲ در رشته کوه‌های آند سقوط کرد. در این هواپیما برخی بازیکنان تیم اولد کریستین حضور داشتند. ۱۶ نفر از مسافران پس از ۲ ماه زنده پیدا شدند! آن‌ها پس از سقوط و زنده ماندن سرمای آند را تحمل کردند و از گوشت قربانیان مصرف کردند تا به خاطر گرسنگی جان خود را از دست ندهند.

تراژدی اوکسی

پرواز اوکسی ورشو در ۱۴ مارس سال ۱۹۸۰ هنگام فرود دچار مشکل شد و سقوط کرد. ۲۲ بوکسور آمریکایی در این حادثه جان خود را از دست دادند. هفت سال بعد هواپیمایی که حامل  ۱۶ بازیکن و سرمربی تیم آلیانسا لیما بود در دریا سقوط کرد.

یتیم شدن فوتبال زامبیا

در ۲۷ آوریل سال ۱۹۹۳، ۳۰ مسافر هواپیما زامبیا پس از سقوط در دریا کشته شدند.  در این پرواز ۱۷ بازیکن به همراه سرمربی تیم ملی فوتبال زامیبا جان خود را از دست دادند.

تراژدی در رشته هاکی روی یخ

بازیکنان تیم هاکی روی یخ لوکوموتیو در ۷ سپتامبر سال ۲۰۱۱ پس از سقوط هواپیمایشان در یاروسلاو درگذشتند. علاوه بر آن ها ۳۷ نفر مرتبط با تیم هاکی و خدمه هواپیما جان خود را از دست دادند.

دیگر ورزشکارانی که دچار سانحه هوایی شدند

ورزشکاران زیادی در سانحه‌های هوایی جان خود را از دست داده‌اند. خواکین بلومه ( ژیمناست اسپانیایی)، گراهام هیل (قهرمان فرمول یک)، تیری سابین فرانسوی (راننده و خالق رالی داکار)، کمیل موفات ( قهرمان شنا در المپیک) و الکسیس واستین ( بوکسور) از جمله آن‌ها هستند.

انتهای پیام


برچسب ها :
دسته بندی : سایتهای همسایه
ارسال دیدگاه