آخرین اخبار

» فرهنگ و هنر » دهگانه ارزان ترین خودروهای ۲۰۱۷ در بازار آمریکا

تاریخ انتشار : 2017/06/13 - 7:45

 کد خبر: 6228
 445 بازدید

برای خرید یک دستگاه کیا ریو در آمریکا باید رقمی برابر با ۱۵,۰۶۰ دلار پرداخت کرد که البته در ایران تبدیل به رقمی فراتر از ۱۰۵ میلیون تومان می شود.

دهگانه ارزان ترین خودروهای ۲۰۱۷ در بازار آمریکا

دهگانه ارزان ترین خودروهای ۲۰۱۷ در بازار آمریکا

خودروهای ارزان قیمت و اقتصادی در هر نقطه ای از جهان بنا به دلایل گوناگون طرفداران خاص خود را دارند. اما با توجه به شرایط اقتصادی کشورهای مختلف تعاریفی که برای چنین خودروهایی به کار برده می شوند، متفاوت بوده و در نتیجه ممکن است گزینه هایی که  در این دسته قرار می گیرند بسیار متفاوت باشند.

برای مثال نسل جدید داچیا لوگان یا همان رنو سیمبل که یکی از ارزان ترین و در دسترس ترین گزینه ها برای اروپایی ها است، در ایران قیمتی بیش از ۷۰ میلیون تومان دارد؛ نیازی به توضیح ندارد که این رقم فراتر از توان پرداخت بسیاری از افراد جامعه ما بوده و قاعدتا سیمبل برخلاف اروپا در ایران یک خودروی ارزان قیمت محسوب نمی شود، اما با این حال از مشخصات اقتصادی برخودار است و جزو خودروهای رده پایین قرار می گیرد.

با این پیش زمینه قصد داریم نگاهی به ده خودروی ارزان قیمت مدل ۲۰۱۷ که در بازار آمریکا حضور دارند، داشته باشیم.

  1. تویوتا یاریس

کمپانی ژاپنی تویوتا با انجام فیس لیفتی یاریس را برای سال ۲۰۱۸ با چهره ای بروزتر به میدان خواهد فرستاد. مدل ۲۰۱۷ این خودرو در آمریکا قیمتی برابر با ۱۶,۱۳۵ دلار دارد.

اگر چه قیمت مدل ۲۰۱۸ یاریس هنوز اعلام نشده ولی نباید این رقم تغییر خاصی داشته باشد. یاریس از بدنه و کابین زیبایی بهره مند است اما میزان مصرف سوخت و راحتی آن چندان تعریفی ندارد.

  1. شورولت سونیک

هاچبک ارزان قیمت شورولت که امسال با چهره ای جدیدتر ارایه شده، در مدل پایه ۱۶,۰۲۰ دلار قیمت گذاری شده است. با فیس لیفت اخیر چهره این خودرو تا حدودی مشابه مدل هایی مثل بولت، کروز و ترکس از آب درآمده و مدرن تر دیده می شود.

سونیک در بررسی های انجام شده عملکرد بسیار خوبی در برابر رقمی پرداختی از خود نشان داده است.

  1. فیات ۵۰۰

اگر آمریکایی ها دوست داشته باشند با کمترین قیمت سوار بر یک خودروی ایتالیایی شوند، می توانند با پرداخت ۱۵,۹۹۰ دلار به آرزوی خود برسند!

فیات ۵۰۰ با اندازه بسیار کوچک خود، تجربه رانندگی خوبی دارد اما از لحاظ ارگونومی و نقاط کور در وضعیت مناسبی به سر نمی برد. البته طراحی آن نیز ممکن است باب میل همه نباشد.

  1. هیوندای اکسنت

اکسنت یکی از نماینده های کره ای حاضر در این لیست است. این خودرو که در ایران نیز با قیمتی فراتر از ۱۰۰ میلیون تومان حضور دارد، به قیمت ۱۵,۵۸۰ دلار در آمریکا فروخته می شود.

در حالی که اکثر گزینه های حاضر در این لیست برای سال ۲۰۱۷ تغییراتی را در ظاهر خود تجربه کرده اند، هیوندای امسال محصول ارزان قیمت خود را با همان شکل و شمایل قبلی به میدان فرستاده که البته نسخه فیس لیفت از اواخر امسال وارد خاک آمریکا خواهد شد. اکسنت مزایایی مثل موتور چابک و صندوق عقبی بسیار جادار دارد.

  1. اسمارت ForTwo

اگر آمریکایی ها به دنبال یک خودروی شهری واقعا کوچک باشند، می توانند به سراغ اسمارت فورتو بروند. این خودرو حامل برچسبی برابر با ۱۵,۵۷۵ دلار بوده و از مصرف سوخت بسیار  مناسبی برخوردار است.

البته معایبی مثل نحوه تنظیم سیستم تعلیق، نقاط کور زیاد و همچنین ارزش کم در برابر رقم پرداختی به فورتو نسبت داده می شوند. بر اساس برنامه ریزی های دایملر با روی کار آمدن نسخه تمام الکتریکی، مدل بنزینی این خودرو در آمریکا از رده خارج خواهد شد.

همچنین جالب است بدانید که مدلی از اسمارت که در ایران با تغییرات ظاهری کمپانی تیونینگ MEC عرضه می شود، در حدود ۱۶۰ میلیون تومان قیمت دارد.

  1. کیا ریو

در سپتامبر ۲۰۱۶ و در نمایشگاه خودروی پاریس، کیا نسل چهارم ریو را معرفی کرد؛ اما همانند هیوندای فیس لیفت اکسنت، نسل جدید این اتومبیل ارزان قیمت نیز اواخر امسال وارد آمریکا خواهد شد و مدل های حاضر در نمایشگاه ها در واقع جزو نسل سوم هستند.

برای خرید یک دستگاه کیا ریو در آمریکا باید رقمی برابر با ۱۵,۰۶۰ دلار پرداخت کرد که البته در ایران تبدیل به رقمی فراتر از ۱۰۵ میلیون تومان می شود. نسل سوم از این خودروی کره ای از لحاظ مصرف سوخت و راحتی کابین نمره خوبی دریافت نموده اما هندلینگ آن تعریف چندانی نداشته و صدای پیشرانه نیز تا حدودی زیاد ارزیابی شده است.

  1. فورد فیستا

فیستا ارزان قیمت ترین خودروی فورد در آمریکا محسوب می شود. این مدل قیمتی برابر با ۱۴,۵۳۵ دلار دارد و نسل جدید آن قرار است بزودی راهی خیابان ها شود.

فیستا از لحاظ لذت رانندگی در سطح بسیار خوبی قرار داشته و در کلاس خود جزو یکی از هیجان انگیزترین گزینه ها به شمار می رود.

  1. شورولت اسپارک

دیگر نماینده شورولت در این لیست اسپارک نام دارد. قیمت مدل پایه این خودرو از ۱۳,۸۷۵ دلار شروع می شود. علی رغم بهای پایین، اسپارک امکانات ارتباطی مناسبی داشته و از طراحی جذابی برخوردار است.

در سوی مقابل صندلی های عقب نسبتا کوچک و سیستم تعلیق خشک آن انتقادهایی را به دنبال داشته اند، شتاب آن نیز چندان بالا نیست که البته اکثر خودروهای این کلاس وضعیت مشابهی دارند.

  1. میتسوبیشی میراژ

میراژ یکی از ارزان قیمت ترین خودروهای ژاپنی بازار آمریکاست. برای خرید این اتومبیل کوچک شهری، آمریکایی ها باید حداقل ۱۳,۸۶۰ دلار از حساب خود برداشت کنند، اما قیمت این خودرو سه سیلندر در بازار کشورمان در حدود ۸۰ میلیون تومان تعیین شده است.

میراژ مصرف سوخت بسیار بهینه و خوبی دارد اما در آن سوی ماجرا باید جور صندلی های نه چندان راحت و سواری وحشتناک آن را کشید. در این مورد شاید پرداخت مبلغی بیشتر برای خرید گزینه ای بهتر منطقی تر باشد.

  1. نیسان ورسا

ارزان ترین خودروی بازار آمریکا ساخت کمپانی نیسان است. سدان اقتصادی ورسا با ۱۲,۸۵۵دلار قیمت یکی از ارزان ترین اتومبیل های جهان با برندی مطرح محسوب می شود.

کابین این مدل از نیسان بسیار جادار بوده و کیفیت رانندگی آن قابل قبول است، البته در این بین نباید از کنار ایراداتی مثل صدای زیاد پیشرانه و فرمان نه چندان دقیق به سادگی عبور کرد.

نگاهی مجدد به این لیست می تواند چند نکته جالب برای ما داشته باشد. اول اینکه بدون اعمال تعرفه، خودرویی مانند ورسا حتی بدون در نظر گرفتن قیمتی بیش از ۴۸ میلیون تومان پیدا می کند که باز هم با توجه به درآمد سرانه ایرانی ها رقم نسبتا بالایی محسوب می شود.

این که یک خودروی ارزان قیمت برای سایر ملت ها توسط طیف وسیعی از ایرانی ها به راحتی قابل خرید نیست، به وضعیت اقتصادی و میزان درآمد کم باز می گردد که امیدواریم شاهد رشد محسوس در این زمینه باشیم.

نکته دوم اینکه ارزان ترین خودروی ارائه شده در ایران یعنی پراید که به اعتقاد مدیرعامل سایپا از لحاظ قیمت و کیفیت در جهان بی رقیب است، در صورت تبدیل ارز قیمتی در حدود ۵۶۰۰ دلار پیدا می کند.

این رقم از نصف قیمت ورسا نیز کمتر بوده و می توان آن را تقریبا هم تراز با نسخه پایه رنو کوئید که در هندوستان ارائه می شوند دانست. اما مساله حائز اهمیت اینکه ورسا از لحاظ امکانات، کیفیت ساخت، استهلاک، راندمان موتور و از همه مهم تر ایمنی در وضعیت بسیار بهتری قرار دارد. این خودرو در تست های انجام شده توسط موسسه IIHS توانسته امتیاز “خوب” را کسب کند.

تست تصادف نیسان ورسا (چپ) با مدل نیسان Tsuru (راست)؛ به دلیل ایمنی بالاتر و رعایت استانداردهای روز، ورسا عملکرد بسیار بهتری از خود نشان داده است

نکته سوم به مساله قیمت گذاری خودروهای وارداتی و اختلاف بعضا عجیب آنها مربوط می شود. برای مثال میتسوبیشی میراژ و کیا ریو در آمریکا اختلاف قیمتی برابر با ۱۲۰۰ دلار دارند، حال آنکه اختلاف این دو در داخل کشور رقمی در حدود ۲۰ میلیون تومان می باشد.

اگر چه اختلاف در تیپ و آپشن های موجود می تواند یکی از دلایل چنین تفاوت های معناداری باشد، اما تدوین ساز و کارهای مناسب برای قیمت گذاری خودروهای وارداتی و همچنین نظارت مداوم می تواند خیال مشتریان را از بابت پرداخت رقم واقعی برای اتومبیل های خریداری شده راحت کند.

 

منبع:دیجیاتو


برچسب ها :
دسته بندی : فرهنگ و هنر
ارسال دیدگاه