آخرین اخبار

» سیاسی،بین الملل،ایران و جهان » دفاع قاطع وزیر امور خارجه فرانسه از برجام

تاریخ انتشار : 2017/09/19 - 9:15

شکست توافق هسته‌ای می‌تواند منجر به آن شود که کشورهای همسایه ایران نیز به تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای اقدام کنند.

دفاع قاطع وزیر امور خارجه فرانسه از برجام

دفاع قاطع وزیر امور خارجه فرانسه از برجام

با توجه به بالا گرفتن تنش در مناقشه با کره شمالی، وزیر امور خارجه فرانسه، دفاع از برجام را اقدامی صحیح و اساسی دانست. به باور او، شکست برجام می‌تواند منجر به گسترش مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه شود.

 

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی، از دفاع قاطع ژان ایو لودریان، وزیرخارجه فرانسه از توافق هسته‌ای کشورهای ۵ به‌اضافه یک با ایران خبر داد. وزیر امور خارجه فرانسه که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می‌گفت، تاکید کرد که مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای با ایران باید تقویت شود و بازه زمانی پس از سال ۲۰۲۵ را نیز در بر گیرد.

ژان ایو لودریان تاکید کرد که شکست توافق هسته‌ای می‌تواند منجر به آن شود که کشورهای همسایه ایران نیز به تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای اقدام کنند.

 

وزیر امور خارجه فرانسه گفت: «در زمانی که ما شاهد افزایش تنش با کره شمالی هستیم، می‌باید سیاست دفاع از برجام را تقویت کنیم.»

وزیر امور خارجه فرانسه در عین حال افزود که او تلاش خواهد کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به پایبندی به توافق هسته‌ای پای‌بند کند. توافقی که می‌بایست حتی پس از پایان دوره ده ساله آن نیز ادامه یابد.

نگرانی متحدان آمریکا

گزارش خبرگزاری رویترز در ادامه به نگرانی متحدان اصلی آمریکا نسبت به سیاست احتمالی ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای با ایران اشاره می‌کند. ترامپ اعلام کرده است که در ماه اکتبر مواضع صریح خود را در قبال برجام به شکل رسمی اعلام خواهد کرد.


یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

خبرگزاری آلمان نیز با انتشار گزارشی از جلسه عمومی و سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، به این نکته اشاره کرده است که دونالد ترامپ برخلاف رئیس جمهور پیشین آمریکا، باراک اوباما، با توافق هسته‌ای بارها مخالفت کرده و مدعی است که برجام برای ایران امکان تولید جنگ افزار هسته‌ای را فراهم می‌کند.

 

وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) در جلسه عمومی آژانس اعلام کرد که آمریکا خواستار رعایت دقیق و همه جانبه الزامات و تعهدات پیش بینی شده در برجام از سوی ایران و همچنین نظارت و بازرسی پیگیرانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

 

این در حالی است که دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یوکیا آمانو، در نشست عمومی این سازمان در وین بار دیگر از پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای دفاع کرد. او درباره بازرسی و کنترل فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: «دقیق‌ترین کنترل و بازرسی در سطح جهانی در مورد ایران اعمال می‌شود.»

قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، برای دومین بار جلسه وزیران امور خارجه کشورهای ۵ به‌اضافه یک و ایران پیرامون نتایج برجام برگزار شود. در صورت برگزاری این جلسه، امکان دیدار و گفت‌‌وگوی وزیران امور خارجه ایران و آمریکا، محمدجواد ظریف و رکس تیلرسون نیز فراهم خواهد شد.

 

 

منبع: دویچه وله فارسی


برچسب ها :
دسته بندی : سیاسی،بین الملل،ایران و جهان
ارسال دیدگاه