آخرین اخبار

» دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات » خاک مریخ سمی تر از آن چیزی است که پیش از این تصور می شد

تاریخ انتشار : 2017/07/08 - 10:10

در گذشته و به دنبال کشف برخی مولکول های آلی در خاک و اتمسفر سیاره مریخ، امیدهای زیادی برای امکان گسترش حیات روی این همسایه زمین به وجود آمد، اما تحقیقات تازه نشان می دهد که خاک این سیاره دارای موادی بسیار سمی است که در کنار اشعه مخرب ماورای بنفش شرایط را برای رشد گیاهان بسیار نامساعد خواهد ساخت.

خاک مریخ سمی تر از آن چیزی است که پیش از این تصور می شد

خاک مریخ سمی تر از آن چیزی است که پیش از این تصور می شد

از حدود ۴ دهه قبل دانشمندان حدس هایی را در خصوص وجود ماده پرکلرات در خاک سیاره سرخ زده بودند که تحقیقات بعدی این گمانه زنی ها را به یقین تبدیل کرد.

البته برخی دانشمندان تصور می کردند که وجود این ترکیب در خاک مریخ می تواند برای حیات مفید هم باشد، چرا که می تواند علاوه بر افزایش نقطه انجماد مایعات، به عنوان منبع انرژی برای برخی باکتری ها نیز به کار بیاید. مشتقی از همین ماده (آمونیوم پرکلرات) به عنوان کود شیمیایی در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

اخیراً گروهی از دانشمندان مقداری از باکتری های زمینی را با پرکلرات مریخی ترکیب کرده و در معرض اشعه های UV مشابه آنچه در مریخ به خاک تابیده می شود قرار دادند. نتیجه کاملاً ناامید کننده بود. باکتری ها در مجاورت پرکلرات مریخی دو برابر زودتر از نبود آن از خاک حذف می شوند.

وقتی ترکیبات دیگر موجود در خاک مریخ چون اکسید آهن و پراکسید هیدروژن به بستر آزمایش افزوده شد، نرخ نابودی باکتری ها تا ۱۱ برابر افزایش یافت.

بنابراین می توان این طور نتیجه گرفت که وجود سه ماده مورد اشاره در کنار هم و در ترکیب با اشعه های UV سبب می شود تا خاک کره مریخ برای گیاهان و موجودات تک سلولی سمی تر از آن چیزی باشد که پیش از این تصور می شده.

البته این نتایج از یک جهت هم می تواند مثبت باشد، این که دیگر نباید چندان نگران آلوده شدن خاک مریخ به وسیله باکتری ها یا سایر موجودات زنده حمل شده توسط مریخ گردها و دیگر سفینه های ارسال شده از زمین باشیم.

 

 

منبع:دیجیاتو


برچسب ها :
دسته بندی : دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه