آخرین اخبار

» اقتصاد » بلندترین ساختمان‌های جهان در کجا قرار دارند؟

تاریخ انتشار : 2017/06/21 - 7:47

 کد خبر: 6347
 475 بازدید

بلندترین ساختمان‌های جهان در کجا قرار دارند؟

بلندترین ساختمان‌های جهان در کجا قرار دارند؟

با گسترش شهرها و شهرستان‌ها میزان ساخت و ساز آسمان خراش ها و برج های بلند در جهان افزایش یافته است و از طرف دیگر به دلیل کمبود زمین به نظر میرسد چاره‌ی دیگری باقی نمانده است. در شمال آمریکا ۷۵ درصد از بلندترین ساختمان ها در ۲۰ سال اخیر ساخته شده است، اوضاع در آسیا و به خصوص در خاورمیانه نیز فرق چندانی ندارد. به عنوان مثال، آسیایی ها در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ موفق شده اند تا دو ساختمان بلند دیگر را به لیست ۱۰ ساختمان بلند جهان اضافه کنند. در ادامه با هم نگاهی میاندازیم به ۱۰ ساختمان بلند جهان در سال ۲۰۱۶٫

۱۰٫ مرکز تجارت بین الملل، هنگ کنگ، ۴۸۴ متر ارتفاع

ساخت این ساختمان ۱۰۸ طبقه در سال ۲۰۰۲ آغاز شد و در سال ۲۰۱۰ پایان یافت. در آن زمان چهارمین آسمان خراش بلند در جهان بود. در این ساختمان امکاناتی نظیر مرکز خرید، استخر شنا و رستوران های ۵ ستاره وجود دارد.

۹٫ مرکز مالی جهانی شانگهای، چین، ۴۹۲ متر

این ساختمان ۱۰۱ طبقه در بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ ساخته شد و در آن زمان بلندترین برج چین لقب گرفت. طراحی این آسمان خراش که به عهده شرکت آمریکایی کان پدرسون فاکس (KPF) بود، از دید منتقدان، نقدهای بسیار مثبتی دریافت کرده است.

۸٫ تایپه ۱۰۱، تایوان، ۵۰۸ متر

این برج که ۱۰۱ طبقه دارد در شهر تایپه واقع شده است. ساخت تایپه ۱۰۱ در سال ۲۰۰۴ پایان یافت و به دلیل داشتن شیشه هایی به رنگ سبر-آبی منحصر به فرد شناخته می شود. این آسمان خراش به دلیل آنکه در منطقه زلزله خیز ساخته شده است، به شدت در برابر زلزله و طوفان مقاوم است.

۷٫ مرکز مالی CTF، چین، ۵۳۰ متر

این برج در شهر گوانگژو در جنوب چین واقع شده است و به تازگی به این لیست اضافه شده است. چرا که ساخت آن در اکتبر سال ۲۰۱۶ به اتمام رسیده است. این برج ۱۱۱ طبقه یکی از سریع ترین آسانسورهای جهان را با سرعت ۷۲ کیلومتر بر ساعت دارد. این ساختمان مرکز خرید با پارکینگ اختصاصی دارد. این برج هم اداری و هم مسکونی است، به استثناء ۱۶ طبقه انتهایی که هتلی با ۲۵۱ اتاق است که هنوز افتتاح نشده است.

۶٫ مرکز تجارت جهانی یک، آمریکا، ۵۴۲ متر

این ساختمان ۱۰۴ طبقه نه تنها بلندترین ساختما نیویورک و ایالت متحده بلکه کل نیمکره غربی است. ساخت آن در سال ۲۰۱۴ اتمام یافت. این برج را به عنوان یادبود ساختمانی که در حمله ۱۱ سپتامبر ویران شد، ساخته اند. بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر یکی از ویژگی های این برج است.

۵٫ برج جهانی لوته، کره جنوبی، ۵۵۵ متر

برج جهانی Lotte نیز یکی از اعضای جدید این لیست است که ساخت آن در مارس ۲۰۱۶ پایان یافته و پنجمین ساختمان بلند در جهان لقب گرفته است. ۱۳ سال برنامه ریز و تهیه ساخت و ساز این برج زمان برده است. از ویژگی های این ساختمان ۱۲۳ طبقه این است که ۶ طبقه آن در زیر زمین ساخته شده و با چنان قدرتی طراحی شده است که توانایی مقاومت در برابر زلزله ای در مقیاس ۹ ریشتر را نیز دارد.

۴٫ مرکز سرمایه گذاری بین المللی پانگ آن

مرکز مالی بین المللی پانگ آن در شهر شنژن چین واقع شده است و تقریباً عضو جدید این لیست به حساب می آید. ساخت این آسمان خراش به طور رسمی در سال ۲۰۱۵ پایان یافت، اما انتظار میرود که ساخت و ساز در آن تا سال ۲۰۱۷ ادامه داشته باشد. این ساختمان ۱۱۵ طبقه دارای مرکز کنفرانس، هتل، مراکز خرید و ۳۳ آسانسور است.

۳٫ برج رویال کلاک مکه، عربستان، ۶۰۱ متر

سومین ساختمان بلند جهان در عربستان سعودی متعلق به دولت این کشور است. ساخت این ساختمان ۱۲۰ طبقه در سال ۲۰۱۲ به اتمام رسید. ابعاد ساعت این برج ۱۳ متر مربع است که آن را به بزرگترین در جهان تبدیل میکند. ۲۱ هزار چراغ سبز و سفید در طراحی ساعت این برج به کار رفته است که از فاصله ۳۰ کیلومتری قابل مشاهده اند.

۲٫ برج شانگهای، چین، ۶۳۲ متر

برج شانگهای ۱۲۱ طبقه دارد و دومین برج بلند جهان است. ساخت آن در سال ۲۰۰۶ آغاز شد و هشت سال بعد در ماه مارس ۲۰۱۴ پایان یافت. ۴٫۲ میلیارد دلار هزینه ساخت این آسمان خراش بود. این ساختمان به عنوان یک هتل، توسط شرکت معماری آمریکایی گنسلر ساخته شده و در مجموع ۱۱۰۰ پارکینگ و ۳۲۰ اتاق دارد. نمای این برج بسیار شگفت انگیز و منحصر به فرد است.

۱٫ برج خلیفه، امارات متحده عربی، ۸۲۸ متر

این ساختمان ۱۶۳ طبقه که به عنوان برج دوبی نیز شناخته می شود، بلندترین ساختمان جهان است و از فولاد وبتن ساخته شده است و طراحان آن شرکت اوینگز، اسکیدمور و مریل از شیکاگو هستند که پیش از این بدلیل طراحی برج ویلیس و ساختمان تجارت جهانی یک معروف شده بودند. ساخت این برج در سال ۲۰۱۰ پایان یافت. این پروژه متعلق به دولت امارات بود و با هدف ایجاد تغییر اقتصاد کشور از صنعت نفت به توریسم آغاز شد. این ساختمان دارای ۳۰ هزار واحد مسکونی، ۴۹ طبقه اداری، ۹ هتل، یک مرکز خرید، استخر، کتابخانه و.. است. ساخت این آسمان خراش علاوه بر دریافت ستایش از منتقدان طراحی، رویدادی بود که جهان امارات متحده عربی را به رسمیت بشناسد.

 

 

 

 

 

منبع: شهر سخت افزار


برچسب ها :
دسته بندی : اقتصاد , فرهنگ و هنر , گردشگری
ارسال دیدگاه