آخرین اخبار

» عکس » بزرگترین جانوران از هر گونه را بشناسید

تاریخ انتشار : 2017/06/27 - 8:47

 کد خبر: 6445
 14297 بازدید

بزرگترین جانوران از هر گونه را بشناسید

بزرگترین جانوران از هر گونه را بشناسید

دنیای جانوران و حیوانات بسیار گسترده‌تر از آن است که تصورش را بکنید. تک تک جانوران این کره خاکی با تمام تنوعشان در دسته بندی‌های خاص و مشخصی قرار گرفته‌اند و طبیعتا در هر دسته تعداد بسیار زیادی از گونه‌های مختلف قرار دارند.

هر کدام از این گونه‌ها در عین داشتن شباهت‌هایی با سایر گونه‌های هم‌رده خود، ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد خود را نیز دارند که همین مسئله باعث گوناگونی و شگفتی آن‌ها شده است. بسیاری از گونه‌های مختلف جانوری بر اساس جثه دسته‌بندی می‌شوند و جثه گونه‌های جانوری فاکتور بسیار مهمی در تعیین برخی از ویژگی‌های آن‌ها است. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم که گونه‌های مختلف جانوری را بررسی کنیم و بزرگ‌ترین جانور در هر دسته را شناسایی کنیم. اما پیش از هر چیز دیگر بد نیست که اول سری به بزرگ‌ترین جانور فارغ از دسته‌بندی گونه‌های مختلف بزنیم:

بزرگ‌ترین جانور زنده

وال آبی

بزرگ‌ترین جانور زنده در جهان وال آبی است. هیولایی که بیش از ۳۰ متر طول دارد! مطمئنا اکثر شما با این مسئله آشنایی داشته‌اید که وال آبی بزرگ‌ترین جانور بر روی کره زمین است. در نتیجه به همین دلیل بیشتر در مورد وال آبی صحبت نمی‌کنیم و به سراغ بحث اصلی مقاله می‌رویم. در ادامه بزرگ‌ترین جانور از گونه‌های مختلف را خواهیم شناخت.

بزرگ‌ترین پرنده

آلباتروس

آلباتروس بزرگ‌ترین پرنده زنده کره زمین است!

با طول بالی حدود ۳/۵ متر، آلباتروس بزرگ‌ترین پرنده زنده کره زمین است. بزرگ‌ترین پرنده‌ای که در طول تاریخ بر روی زمین وجود داشته است، گونه‌ای است که “Pelagornis sandersi” نام داشته و اکنون منقرض شده است. بر طبق شواهد موجود، طول بال‌های این پرنده بین ۶/۱ تا ۷/۳ متر برآورد شده است که این طول بال حدود دو برابر طول بال آلباتروس است.

سنگین‌ترین پرنده کره زمین شترمرغ است که میانگین وزن این پرنده ۱۱۱ کیلوگرم است. سنگین وزن‌ترین پرنده در طول تاریخ “Aepyornis maximus” نام داشت که هم اکنون منقرض شده و این پرنده هم مطمئنا همانند شترمرغ قابلیت پرواز کردن نداشته است.

بزرگ‌ترین پروانه

الکساندرای بال پرنده‌ای

الکساندرای بال پرنده‌ای (The Queen Alexandra’s birdwing) مقام اول بزرگ‌ترین پروانه کره زمین را به خود اختصاص داده است. طول بال این پروانه تقریبا ۰/۳ متر است. هر چند این نکته هم قابل توجه است که این پروانه در حال حاضر بسیار کمیاب است و توسط IUCN در دسته بندی «در خطر انقراض» قرار گرفته است. نکته جالب در مورد الکساندرای بال پرنده‌ای این است که جنس ماده این پروانه بزرگ‌ترین پروانه است و طول بال ذکر شده مربوط به جنس ماده است. نرها اندازه کوچک‌تری دارند و طول بال‌هایشان حدودا بین ۱۷ تا ۱۹ سانتی‌متر است.

بزرگ‌ترین جونده

کاپی بارا

کاپی بارا (نام علمی: Hydrochoerus hydrochaeris) پادشاه جوندگان است! قد این جانور از زمین تا شانه‌هایش حدود ۶۰ سانتی‌متر است و همین مسئله باعث شده که کاپی بارا بزرگ‌ترین جونده کره زمین به حساب بیاید. کاپی بارا از تمام خویشاوندان خود بزرگ‌تر است. این جانور با پاهای پره داری که دارد، شناگر بسیار ماهری است.

بیشتر بخوانید:

بزرگ‌ترین جانور کیسه‌دار

کانگورو

کانگورو قرمز (نام علمی: Macropus rufus) بزرگ‌ترین جانور کیسه دار زمین است. طول بدن این جانور بدون احتساب دُم حدود ۱/۶ متر است و خود دُم به تنهایی حدود ۱/۱ متر طول دارد! کانگوروهای قرمز به طور میانگین حدود ۹۰ کیلوگرم وزن دارند. هر چند این نکته هم مهم است که کانگورو قرمز بزرگ‌ترین کیسه دار در طول تاریخ نیست. این مقام به «کانگورو غول پیکر» (Procoptodon goliah) می‌رسد که وزن این جانور در زمان حیاتش روی زمین ۵۲۹ کیلوگرم تخمین زده می‌شود! این جانور حدود ۱۵,۰۰۰ سال پیش منقرض شد.

بیشتر بخوانید:

بزرگ‌ترین مار

پایتون مشبک

مقاله‌ مرتبط:

در بین ۴۱ گونه اصلی، پایتون مشبک بزرگ‌ترین عضو از گونه پایتون‌ها و بزرگ‌ترین مار به شمار می‌آید. بلندترین پابتون مشبک از نظر طولی، پایتونی بود که ۸ متر طول دارد و این طول بیش‌تر از پنج پیانو بزرگ در کنار یکدیگر بود! این پایتون مشبک در مال آپریل سال ۲۰۱۶ در مالزی پیدا شد و مدت کوتاهی پس از اینکه پیدا شد جان خود را از دست داد. این پایتون مشبک مالزیایی بزرگ‌ترین ماری بود که تاکنون پیدا شده است.

بزرگ‌ترین مارمولک

اژدهای کومودو

اژدهای کومودو (Varanus komodoensis)، هیولایی است که در نظر بسیاری از گردشگران حیات وحش جانوری بسیار زشت و نفرت انگیز است! جنس نر این جانوران حدود ۳ متر طول دارند و وزن آن‌ها به طور میانگین حدود ۹۰ کیلوگرم است. اژدهای کومودو ماده کمی از نرها کوچک‌تر است و طول بدن آن‌ها به ۱/۸ متر می‌رسد. این جانوران بینایی و بویایی بسیار قوی دارند و بسیار سمی و خطرناک هستند. پس در مواجهه با آن‌ها شدیدا احتیاط کنید!

بیشتر بخوانید:

بزرگ‌ترین خفاش

روباه پرنده

بزرگ‌ترین گونه خفاش، خفاشی است که نام علمی‌اش Acerodon jubatus بوده و به صورت عامیانه برخی آن را «خفاش میوه خوار» می‌نامند و برخی دیگر آن‌ را «روباه پرنده» صدا می‌زنند. روباه پرنده خفاشی است که طول بال‌هایش به ۱/۷ متر می‌رسد و به صورت میانگین حدود ۱/۲ کیلوگرم وزن دارند. این خفاش‌ها بسیار بزرگ هستند اما به نسبت جثه‌شان به هیچ وجه سنگین نیستند و نسبتا سبک وزن به حساب می‌آیند.

بیشتر بخوانید:

بزرگ‌ترین نخستی

گوریل

عنوان بزرگ‌ترین نخستی (Primate) به گوریل شرقی می‌رسد. قد این جانور ۱/۹ متر و وزن آن ۲۰۵ کیلوگرم است. این گونه از گوریل‌ها اغلب در جنگل‌های کوهستانی یافت می‌شوند. طبق گزارشات IUCN این گونه از گوریل‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند و به هیچ وجه وضعیت بقای مناسبی ندارند. تخمین زده می‌شود که در حال حاضر تنها حدود ۵,۰۰۰ عدد از این گونه گوریل‌ها باقی مانده است.

بیشتر بخوانید:

بزرگ‌ترین ماهی

کوسه نهنگ

کوسه نهنگ یا وال کوسه (Whale Shark)، بزرگ‌ترین ماهی شناخته شده است. این ماهی حدود ۱۲ متر طول دارد و وزن آن به ۱۸/۷ تن هم می‌رسد! این وزن معادل دو عدد اتوبوس مدرسه بزرگ است! این ماهی اغلب در اقیانوس اطلس یافت می‌شود و بسیار شکار می‌شود. IUCN نام این گونه از ماهی‌ها را در دسته «در خطر انقراض» قرار داده است.

 

منبع:کجارو


برچسب ها :
دسته بندی : عکس , فرهنگ و هنر , گالری عکس
ارسال دیدگاه