آخرین اخبار

» دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات » بروزرسانی فریمور (Firmware) مودم‌های D-Link

تاریخ انتشار : 2017/08/01 - 8:03

بروزرسانی فریمور (Firmware) مودم‌های D-Link

بروزرسانی فریمور (Firmware) مودم‌های D-Link

حتماً شما نیز تابه حال اصطلاح فریمور (Firmware) به گوشتان خورده و با خود اندیشیده‌اید که علت نیاز یک دستگاه به نرم‌افزار نامبرده چیست و چرا وجود آن جهت کارکرد صحیح و به عیب و نقص سخت‌افزار لازم و ضروری می‌باشد. نرم‌افزارهای منحصربه‌فرد و ویژه‌ای که به‌منظور هدایت بسیاری از دستگاه‌ها و وسایل الکترونیکی گوناگون نظیر مودم، درایو نوری، دیسک سخت و یا حتی ماشین لباسشویی هوشمند و … مورد استفاده قرار می‌گیرند تحت عنوان عمومی فریمور (Firmware) شناخته می‌شوند. منوی تنظیمات تلویزیون موجود در منزل شما که با فشردن یک دکمه بر روی ریموت کنترل فراخوانی شده و قابلیت انجام اعمال گوناگونی نظیر جستجوی شبکه‌ها، مدیریت برنامه‌های ضبط شده، تغییر نوع نمایش تصاویر و … را در اختیارتان قرار می‌دهد در حالت کلی ناشی از عملکرد صحیح فریمور می‌باشد. بدون وجود فریمور، عملکرد یک دستگاه تا حدود فراوانی مختل می‌گردد.

نگهداری فریمور در بطن تراشه‌های حافظه به خصوصی با قابلیت خوانش اطلاعات (ROM) در سطح مدار چاپی سخت‌افزار صورت می‌پذیرد. سفارشی‌سازی و ایجاد تغییرات در عملکرد نرم‌افزار فریمور به دلیل ماهیت تراشه حافظه مذکور به‌راحتی امکان‌پذیر نبوده و بسترها و امکانات ویژه‌ای را نیازمند می‌باشد. رفع برخی از تداخلات و باگ‌های مشکل‌ساز در عملکرد بی‌عیب و نقص دستگاه، افزایش عملکرد و یا حتی افزودن برخی از امکانات کاربردی معمولاً در قالب عرضه به‌روزرسانی‌های مختلفی برای محصولات تولیدی توسط یک کمپانی انجام می‌پذیرد؛ در این میان سخت‌افزارهای مودم و روتر به دلیل ماهیت عملکردی و دریافت تنظیمات DNS شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت موجود در هر کشور و یا فزونی ضریب امنیت شبکه بیشترین سطح به‌روزرسانی را از جانب توسعه‌دهندگان دریافت می‌کنند. ازآنجایی‌که به‌روزرسانی صحیح فریمور یک سخت‌افزار به‌منظور جلوگیری از بروز مشکلاتی در آتیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ لذا در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه چگونگی به‌روزرسانی فریمور در مودم‌های ساخت کمپانی D-Link را می‌آموزیم.

ابتدا به بخش پشتیبانی سایت D-Link مراجعه کرده و سپس به جستجوی سخت‌افزار مودم مورد نظر خود اقدام کنید.

ذکر این نکته نیز ضروری است که محصولات عرضه گشته برای مناطق مختلف با توجه به موقعیت جغرافیایی متفاوت بوده و لذا اگر نتایج جستجوی شما در آدرس فوق به نتیجه‌‌ای نرسید، ابتدا موقعیت منطقه را تغییر داده و سپس به کاوش بپردازید و یا عنوان مودم به همراه مدل آن را در موتور جستجوگر گوگل تایپ کنید (دامنه dlinkmea.com از عمومیت بسیار بیشتری در گردآوری انواع سخت‌افزارهای مودم و روتر گوناگون بهره‌مند می‌باشد).

Firmware

در نهایت پس از یافتن سخت‌افزار خود ابتدا به صفحه پشتیبانی (Support) و یا دانلود (Downloads) مراجعه کرده و سپس آخرین نسخه به‌روزرسانی فریمور موجود را دریافت کنید، اما دقت ویژه‌ای داشته باشید که فایل به‌روزرسانی فریمور با نسخه سخت‌افزار مودم همخوانی داشته باشد. یک دستگاه مودم و یا روتر ممکن است در چندین نسخه سخت‌افزاری گوناگون به بازار عرضه گردد، لذا به‌روزرسانی‌های توسعه یافته برای آن‌ها نیز با توجه به نسخه مربوطه متفاوت می‌باشد. برای آگاهی یافتن از نسخه سخت‌افزاری مودم و یا روتر خود ابتدا برچسب موجود در قسمت زیرین دستگاه را بررسی نماییده و سپس مقدار مشخص شده با عبارت H/W و یا H/W Ver را یادداشت نمایید.

Firmware

پس از آگاهی یافتن از نسخه سخت‌افزاری دستگاه مودم و یا روتر خود مجدداً به سایت پیشین مراجعه کرده و سپس فایل فریمور مناسب را دانلود نمایید.

فایل فریمور دانلود شده را در موقعیت مناسبی از حالت فشرده خارج کنید.

یک نرم‌افزار مرورگر صفحات اینترنتی را گشوده و سپس در کادر درج آدرس عبارت ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ را تایپ کنید (اگر آدرس فوق صفحه ورود به تنظیمات دستگاه را نمایان نساخت عبارت ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را جایگزین آن نمایید).

در صفحه جدید نمایان گردیده، ابتدا در کادر نام کاربری عبارت پیش‌فرض Admin را تایپ کرده و سپس بر روی کلید Login کلیک کنید (درج مقداری در کادر Password ضروری نمی‌باشد. همچنین این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که اگر نام کاربری و گذرواژه عبوری سخت‌افزار مودم را پیشتر تغییر داده‌اید، درج مقادیر جدید جهت ورود به صفحه تنظیمات ضروری می‌باشد).

Firmware

پس از ورود به صفحه تنظیمات مودم ابتدا بر روی سربرگ Tools کلیک کرده و سپس از قسمت سمت چپ پنجره بر روی گزینه Firmware کلیک کنید.

بر روی کلید Browse در زیر مجموعه Firmware Upgrade کلیک کرده و سپس به موقعیت فریمور پیشتر دانلود شده مراجعه کنید.

فایل به‌روزرسانی فریمور (دارای پسوند bin.) را انتخاب کرده سپس بر روی کلید Open کلیک کنید؛ اکنون فایل در حالت گزینش شده قرار دارد.

در نهایت پس از بررسی مجدد درستی فایل فریمور دانلود شده و تطابق آن با مدل و نسخه سخت‌افزاری مودم، بر روی کلید Upload کلیک کرده و تا پایان روند عملیات شکیبا باشید. اکیداً توصیه می‌شود که از ایجاد اختلال در طی روند عملیات نظیر خاموش نماییدن مودم، قطع کابل‌های اتصالی و … خودداری به عمل آورید. این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که اگر نسخه فایل فریمور دانلود شده از نسخه فعلی موجود بر روی مودم قدیمی‌تر می‌باشد از عملیات به‌روزرسانی خودداری کنید (زیرا نسخه جدیدتر هم‌اکنون بر روی سخت‌افزار حاضر بوده و دیگر نیازی به آپدیت احساس نمی‌شود). نسخه فریمور فعلی دستگاه مودم در قالب عبارت Firmware Version در قسمت بالایی صفحه تنظیمات قابل مشاهده می‌باشد.

Firmware

پس از اتمام روند به‌روزرسانی صفحه دیگری مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن عملیات پدیدار می‌گردد که با کلیک نماییدن بر روی کلید Continue آن را تائید نمایید. اکنون فریمور سخت‌افزار مودم به آخرین نسخه به‌روزرسانی شده و مشکلات پیشین آن نیز با توجه به توضیحات مربوطه مرتفع گردیده‌اند. بازگردانی مودم به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه پس از به‌روزرسانی فریمور اغلب لازم و ضروری نمی‌باشد، اما درصورتی‌که برخی از رفتارهای غیرمعمول نظیر عدم اتصال به اینترنت، عدم انتقال اطلاعات با وجود روشن بودن چراغ‌های مربوطه و … از دستگاه سر زدند، توصیه می‌شود که با استفاده از کلید سخت‌افزاری موجود در قسمت زیرین و یا پشتی مودم آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانی نماییده و سپس تنظیمات مربوطه جهت اتصال به شبکه اینترنت را مجدداً وارد نمایید.

جهت آشنایی با نحوه چگونگی به‌روزرسانی فریمور مودم‌های ساخت کمپانی TP-LINK به مقاله آموزشی ذیر مراجعه کنید:

بروزرسانی فریمور (Firmware) مودم‌های TP LINK

 

 

 

 

منبع: سخت افزار


برچسب ها :
دسته بندی : دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه