آخرین اخبار

» اجتماعی و روانشناسی » آیا ویروس XALAN موبایل وجود دارد و اطلاعات IMEI و IMSI را پاک می‌کند؟

تاریخ انتشار : 2017/05/24 - 9:46

آیا ویروس XALAN موبایل وجود دارد و اطلاعات IMEI و IMSI را پاک می‌کند؟

آیا ویروس XALAN موبایل وجود دارد و اطلاعات IMEI و IMSI را پاک می‌کند؟

آیا اگر به هنگام تماس، عبارت XALAN روی صفحه گوشی ظاهر شد نباید به آن جواب داد؟ آیا این یک ویروس جدید و خطرناک است که اطلاعات IMEI و IMSII را پاک می‌کند و سیم کارت و گوشی را از کار می‌اندازد؟ اگر افرادی تماس با تلفن همراه ما تماس گرفتند و مدعی شدند مهندسین شرکت مخابرات هستند چه کنیم؟ آیا شماره گیری ۹۰# یا ۰۹# هنگام صحبت با موبایل منجر به هک شدن می‌شود؟

 • بر خلاف ادعای شایعه: ویروسی با مشخصات ذکر شده (نمایش یافتن عبارت XALAN هنگام تماس) وجود ندارد.
  در شایعه هشدار داده می‌شود که اگر با تلفن همراه تماسی برقرار شود که به جای شماره فرد تماس گیرنده عبارت XALAN روی صفحه ظاهر شد باید آن را قطع نمود. چرا که با پاسخ دادن به این تماس گوشی به ویروسی مخرب آلوده می‌شود که اطلاعات IMEI و IMSI را از روی گوشی و سیم کارت پاک می‌کند.
  این مطلب صحت ندارد و چنین ویروسی وجود خارجی ندارد:
  تکذیبیه از شرکت‌های امنیتی و آنتی‌ویروس Sophos و McAfee
  متن شایعه در واقع ادامه شایعه‌ایست که در سال ۱۹۹۹ متداول بود. تنها تفاوت در این است که کلمه هشدار دهنده از UNKNOWN یا ACE در شایعات قدیمی به XALAN در شایعه جدید تغییر کرده است. (نمونه قدیمی در سایت شرکت Symantec)
 • خوب است که: هنگام پاسخ دادن به تماس‌ها، بخصوص افرادی که مدعیند مهندس مخابرات یا … هستند احتیاط کنید.
  شایعه هشدار می‌دهد که اگر افرادی در تماس با تلفن همراه شما، خود را مهندس مخابرات یا مشابه آن معرفی کردند و از شما خواستند شماره‌ای را شماره‌گیری کنید این کار را انجام ندهید.
  بدون شک احتیاط شرط عقل است. بنابراین در چنین مواردی بدگمان باشید و قبل از ارائه اطلاعات یا انجام خواسته‌های چنین افرادی، از هویت واقعی آنها «مطمئن» شوید. به عنوان مثال نام و نشانی وی را بپرسید و خودتان معتبر بودن شماره تلفن را چک کرده و با او تماس بگیرید.
 • خوب است که: از وارد کردن کدهای ناشناس (بخصوص حاوی مربع # یا ستاره *) روی تلفن خود پرهیز کنید.
  وارد کردن این کدها می‌تواند دارای اثرات جانبی باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از وارد کردن آنها از کارکردشان مطلع شوید.
 • وارد کردن کد ۹۰# یا ۰۹# هنگام صحبت با تلفن همراه خطری ندارد و موجب هزینه اضافی نمی‌شود.
  در نسخه‌های اولیه شایعه توصیه می‌شد که مشترکین از گرفتن کد۹۰# یا ۰۹# پرهیز کنند، چرا که با این کار فرد مقابل می‌تواند با اعتبار سیم کارت آنها تماس‌های تلفنی برقرار کند و موجب هزینه‌های اضافی روی قبض تلفن آنها شود.
  در حقیقت گرفتن این کد برای دارندگان تلفن همراه خطری ندارد، بلکه فقط برای ادارات و سازمان‌هایی مشکل‌زاست که دارای «سیستم تلفن داخلی (PBX)» باشند و این سیستم نیز دارای تنظیمات خاصی باشد. شیوه کار آن هم بسیار با آنچه در شایعه ادعا شده (یعنی دسترسی به اطلاعات سیم کارت) متفاوت است و موجب فاش شدن اطلاعات خاصی نمی‌شود:
  در برخی از سیستم‌های تلفن داخلی که گرفتن ۹ باعث آزاد شدن خط خارجی می‌شود، گرفتن کد ۹۰# می‌تواند باعث شود فرد مقابل به خط خارجی هدایت (Transferr) شود. بدین ترتیب وی می‌تواند با هزینه سازمان تماس بین‌‌المللی برقرار کند. (سازمان‌ها می‌توانند برای مقابله با این مشکل، امکان هدایت به خط خارجی را از کار بیاندازند)
  اطلاعات کامل درباره این کلاهبرداری و نحوه مقابله با آن از FCC آمریکا

از جراید

در سال ۸۴ و ۸۵ این شایعه در برخی خبرگذاری‌های داخلی ذکر شد: آفتاب ۱۳۸۴/۸/۲۴ و روزنامه همشهری ۱۳۸۴/۱۰/۱۸ و روزنامه قدس ۱۳۸۵/۱۰/۴
در سال ۸۷، یکی از مدیرکل‌های شرکت ارتباطات سیار مطالب این شایعه را نادرست و غیرممکن دانست. روزنامه قدس ۱۳۸۷/۷/۱۸ به علاوه ایشان هشدار دادند که کاربران باید از باز کردن پیامک‌های ناشناس خودداری کنند، چرا که سابقه دارد افرادی با ارسال پیامک، موبایل مشترکان را آلوده کنند.

 خبر دیگری درباره این شایعه در ایستنا ۱۳۹۰/۷/۲۵ درج و سپس درایرنا ۱۳۹۰/۷/۲۶ و سایر خبرگزاری‌ها منتشر شده است. در این خبر روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به نقل از یکی از معاونین این سازمان، ضمن دادن هشدار (صحیحی) درباره «تماس افراد ناشناس با مشترکین تلفن همراه» مطالب شایعه را بازگو کرده است. (منجمله بحث عبارت XALAN که درباره عدم صحت آن بحث کردیم)

نمونه شایعه:

به تماس موبایل با نام XALAN پاسخ ندهید
چندی پیش یک شرکت به اصطلاح دولتی با کاربران موبایل تماس می گرفت و از آنها می خواست برای رفع پاره ای از مشکلات فنی در موبایل خود کد #۹۰ را وارد کنند و این تماس را بدون فشار دادن دکمه ای به پایان برسانند. این متقلبان با این کار به سیم کارت های موبایل کاربران دسترسی پیدا می کنند و به هزینه انها با سایر نقاط تماس می گرفتند.
همچنین ویروس جدیدی به تازگی در بین موبایل ها منتشر شده که با کاربران تماس می گیرد و درست زمانی که کاربر به تماس تلفنی پاسخ دهد دچار ویروسی مخرب می شود، تنها راه مبارزه با این ویروس شناختن آن است که به هنگام تماس نام XALAN بر روی صفحه ی موبایل ظاهر می شود که نباید به آن پاسخ داد. این ویروس تمام اطلاعات IMEI و IMSI موبایل را از بین می برد و عملا آن را از کار می اندازد.


هشدار مهم به دارندگان تلفن همراه
در صورتیکه با تلفن همراه شما تماسی بر قرار شد و درآن شخص یا اشخاصی ادعا نمودند که از مهندسین شرکت مخابرات هستند و قصد چک کردن خط شما را دارند و از شما تقا ضا نمودند که هر عددی را شماره گیری کنید بدون هیچ گونه شماره گیری فورا تماس را قطع کنید چون شرکتی جعلی از این طریق به سیم کارت شما دسترسی خواهد یافت و از طریق خط شما و با هزینه شما تماسهای تلفنی بر قرار خواهد کرد.
تمامی کاربران تلفن همراه توجه داشته باشند که در صورتیکه با شما تماسی برقرار شدو در نمایشگر گوشی شما این پیغام ظاهر شد (XALAN) از پاسخ دادن به ان خودداری نمایید و تماس را به سرعت قطع کنید در صورت جواب دادن به تماس گوشی شما ویروسی خواهد شد این ویروس اطلاعات IMEI و IMSI را از روی گوشی و سیم کارت شما پاک خواهد کرد که این امر باعث قطع ارتباط شما با شبکه تلفن خواهد شد و شما مجبور خواهید شد گوشی دیگری خریداری نمایید
لطفا به منظور متوقف کردن این کار پیغام را برای دیگر دوستان نیز ارسال نمایید


مهندسین مخابرات هشدار میدهند که اخیرا برخی تماسها و یا تقاضاهای مشکوک موجب مزاحمت برای برخی از کاربران تلفن همراه کشورمان شده است.بر این اساس در صورتیکه با تلفن همراه شما تماسی برقرار شد و در آن شخص و یا اشخاصی ادعا نمودند که از مهندسین شرکت مخابرات هستند و قصد چک کردن شماره شما را دارند و از شما تقاضا کردند که دکمه ۹۰# یا ۰۹# و یا هر عدد دیگری را شماره گیری نمائید بدون هیچگونه شماره گیری فورا تماس را قطع نمائید٬ شرکتی جعلی و یا اشخاصی بدین صورت به سیم کارت شما دسترسی پیدا خواهند کرد و با اعتبار سیم کارت شما و به هزینه شما تماسهای تلفنی برقرار خواهند کرد بدون اینکه شما کوچکترین اطلاعی در این مورد داشته باشید.همچنین به این نکته توجه داشته باشید که در صورتیکه با تلفن همراه شما ارتباطی برقرار شد و در نمایشگر گوشی تلفن همراه شما بجای شماره تلفن طرف مقابل این عبارت ظاهر شد XALAN از جواب دادن به آن جدا خودداری نمائید و بلافاصله تماس را قطع نمائید زیرا در صورت جواب دادن به این مکالمه اطلاعات IMSI و IMEI گوشی و سیم کارت شما پاک خواهند شد و شما مجبور میشوید گوشی جدیدی را خریداری نمائید.این اطلاعات بوسیله ۲ شرکت نوکیا و موتورولا تائید شده است پس مواظب باشید که هکرها به تلفن همراه شما دست پیدا نکنند.
در حال حاضر هم میلیونها گوشی موبایل در سراسر دنیا از این طریق ویروسی شده اند .همچنین در صورت تمایل می توانید این خبر را از طریق وب سایت سی ان ان چک کنید


URGENT message for mobile phone users!!! Please be careful and mindful! All mobile users pay attention if you receive a phone call and your mobile phone displays ( ACE ) on the screen don’t answer the call. END THE CALL IMMEDIATELY if you answer the call, your phone will be infected by a virus. This virus will erase all IMEI and IMSI information from both your phone and your SIM card, which will make your phone unable to connect with the telephone network.
You will have to buy a new phone. This information has been confirmed by both Motorola and Nokia. There are over 3 Million mobile phones being infected by this virus in USA now. you can also check this news in the CNN web site.
PLEASE FORWARD THIS PIECE OF INFORMATION TO ALL YOUR FRIENDS.

All mobile users pay attention!!!!!!!!!
If you receive a phone call and your mobile phone displays(XALAN)on the screen don’t answer the call, END THE CALL IMMEDIATELY,if you answer the call,your phone will be infected by a virus. This virus WILL ERASE all IMEI and IMSI information from both your phone and your SIM card, which will make your phone unable to connect with the telephone network. You will have to buy a new phone. This information has been confirmed by both Motorola and Nokia. There are over 3 Million mobile phones being infected by this virus in all around the world now. You can also check this news in the CNN web site.
PLEASE FORWARD THIS PIECE OF INFORMATION TO ALL YOUR FRIENDS HAVING A MOBILE PHONE.

برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : اجتماعی و روانشناسی , انتخاب سردبیر , دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه