آخرین اخبار

» دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات » آشنایی با اصطلاحات شبکه (قسمت دوم)

تاریخ انتشار : 2017/11/21 - 0:30

 کد خبر: 7924
 268 بازدید

آشنایی با اصطلاحات شبکه (قسمت دوم)

آشنایی با اصطلاحات شبکه (قسمت دوم)

در قسمت اول آشنایی با اصطلاحات شبکه، شما با تعدادی از این اصطلاحات و نکات آشنا شدید. حال در این مطلب آموزشی قسمت دوم این این اصطلاحات را آماده کرده ایم.

 

DNS

مخفف عبارت Domain Name System می‌باشد. وظیفه این سیستم این است که برچسب‌ها و دامنه‌هایی که تنها توسط انسان‌ها قابل خواندن می‌باشد را به یک IP آدرس تبدیل کند.

 

تصور کنید که شما در مرورگر خود، آدرس tavor.ir را وارد می‌کنید. پس از فشردن کلید Enter برای ورود به این وب‌سایت، کامپیوتر شما، به DNS درخواستی ارسال می‌کند و در جواب، آدرس IP این وب‌سایت در اختیار کامپیوتر شما قرار خواهد گرفت و در نهایت وب‌سایت بارگذاری خواهد شد.

 

بصورت پیشفرض، شما به DNS‌های ISP خود متصل هستید. اما می‌توانید از DNSهای شرکت‌های دیگر همانند OpenDNS استفاده نمایید.

 

 

Ethernet

وقتی که کامپیوتر شما از طریق کابل یا سیم به دستگاهی متصل است، درواقع شما به پورت Ethernet وصل هستید. یک کابل شبکه، در یک درگاه در کنار لپ‌تاب که با نام Ethernet مشخص است، وصل می‌شود.

 

 

Network Interface / Network Adapter

اتصال شما به یک شبکه بصورت WiFi و Ethernet و یا یک Network Interface می‌باشد. اگر شما بصورت همزمان به یک شبکه هم از طریق Ethernet و هم از طریق WiFi متصل شوید، هر کدام از Network Interface های شما دارای یک IP منحصر به فرد خواهند شد.

 

Network Interfaceها همیشه دلالت بر یک سخت‌افزار در پشت‌ زمینه نیست. بلکه حتی نرم‌افزارها نیز می‌توانند Network Interface را ایجاد کنند؛ مثل نرم‌افزارهای مجازی‌ ساز VirtualBox.

 

 

Localhost

عبارت localhost به کامپیوتر فعلی موجود اشاره می‌کند. دقیقاً همانند قبل، localhost نیز یک نوع برچسب است که به یک IP اشاره می‌کند. وقتی که شما عبارت localhost را وارد می‌کنید، به آدرس آیپی ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ در نسخه ۴ ارجاع می‌دهد.

 

 

MAC Address

MAC Address مخفف عبارت Media Access Control می‌باشد که یک آدرس واحد و منحصر به فرد برای هر دستگاه می‌باشد که گاهی به آن آدرس فیزیکی نیز می‌گویند. این آدرس اغلب در زمان ساخت دستگاه در کارخانه تعیین و اختصاص داده می‌شود.

برای مثال، ممکن است که شما در یک فرودگاه، در حال استفاده از اینترنت رایگان آن‌ها باشید. بعضی از فرودگاه‌ها ممکن است پس از استفاده ۳۰ دقیقه از اینترنت آن‌ها، دسترسی شما را مسدود کنند و اطلاع دهند که برای استفاده‌ی بیشتر، می‌بایست هزینه‌ای را پرداخت کنید.

حقیقت امر این است که آن‌ها شما را از روی MAC Address تشخیص می‌دهند. روش‌هایی وجود دارند تا بتوانید MAC Address خود را تغییر دهید، در نتیجه حاصل این عمل این خواهد بود که دستگاه شما، از دید فرودگاه، همان دستگاه سابق نخواهد بود.

 

 

Port

وقتی که نرم‌افزاری بخواهد اطلاعاتی را به شبکه‌ای ارسال و یا از شبکه‌ای دریافت کند، می‌بایست از طریق یک آدرس ما بین عدد ۱ تا ۶۵۵۳۵ صورت گیرد. حال احتمالاً متوجه می‌شوید که چطور ممکن است شما چندین برنامه داشته باشید که هر کدام اطلاعاتی را مابین یک شبکه رد و بدل می‌کنند.

هنگامی که شما آدرس اینترنت tavor.ir را وارد می‌کنید، اطلاعات از طریق پورت ۸۰ ارسال می‌شود که معمولاً در مرورگر نشان داده نخواهد شد. سرورهای سرزمین دانلود همیشه درحال بررسی پورت ۸۰ هستند که در صورتی که درخواستی به آن‌ها ارسال شوند، برای شما صفحه وب‌سایت سرزمین دانلود را در اختیارتان قرار دهد. اما اگر بجای دسترسی به پورت ۸۰، به پورت ۸۱ سایت سرزمین دانلود درخواستی ارسال نمایید، هیچ پاسخی را دریافت نخواهید کرد. نحوه دسترسی به این پورت‌ها برای یک وب‌سایت به این صورت است:

 

http://www.tavor.ir:80

 

 

Protocol – TCP, UDP, ICMP و …

پروتکل در واقع راه‌ها و روش‌های متفاوتی برای برقراری ارتباط با اینترنت می‌باشد. دو پروتکل معروف TCP و UDP رایج‌ترین و پرکاربردترین پروتکل‌های موجود هستند.

 

 

Packet

Packetها واحدی از اطلاعات هستند که مابین دستگاه‌ها ارسال و دریافت می‌شوند. وقتی که شما درخواست بارگذاری سایت tavor.ir را می‌کنید، یک Packet به سرور ارسال می‌کنید که این Packet، حاوی درخواست بارگذاری سایت می‌باشد و در جواب، سرور برای شما تعداد زیادی Packet ها در جهت بارگذاری وب‌سایت ارسال خواهد کرد.

 

 

Firewall

Firewall یا ترجمه فارسی آن، دیوارآتش، یک نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که ترافیک‌های رد و بدل شده‌ی بخصوصی را می‌تواند مسدود کند. برای مثال، یک Firewall می‌تواند درخواست‌های ارسالی به یکی از پورت‌ها را برای شما مسدود کند تا هر درخواستی که به آن پورت ارسال شود، دیوارآتش را در مقابل خود ببیند.

 

 

HTTP

مخفف عبارت Hypertext Transfer Protocol می‌باشد. استانداریست که توسط مرورگرها استفاده می‌شود. از انواع دیگر پروتکل‌های مشابه، پروتکل FTP و BitTorrent می‌باشد.

 

 

URL

URL یا Uniform Resource Locator، همان آدرس وب است. URL فعلی، همان است که در حال حاضر در Address Bar مرورگر خود می‌توانید مشاهده کنید.

 

 

امیدواریم آشنایی با اصطلاحات رایج شبکه، به شما کمک کند تا دید بهتری در مورد شبکه های کامپیوتری پیدا کنید. مقالات مختلفی در مورد شبکه های کامپیوتری در سایت سرزمین دانلود وجود دارند. برای مطالعه به این بخش مراجعه کنید:

 

منبع: سرزمین دانلود


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : دانش،تکنولوژی،فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه